Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Четвртак, 28. Август 2014.

Све нас спаја улица звана Сава

Повратак

Све нас спаја улица звана Сава
Све нас спаја улица звана Сава

Друга рафтинг регата “Бања Лука – Београд” у чијој организацији заједницки учествују Представништво Републике Српске у Београду, локалне самоуправе кроз чије територије протиче река Сава, међу којима и општина Пећинци, туристичке организације и рафтинг савези Републике Српске и Србије, биће одржана од 11. до 28. септембра, најављено је на данас одржаној конференцији за новинаре у Београду.

Старт регате је у Бања Луци где ће бити организован велики испраћај, а 22. септембра улази у Србију: након проласка кроз Сремску Митровицу (22. и 23. септембра) и Шабац (24. септембра), регата ће 25. септембра упловити у Купиново где ће за све учеснике бити приређен дочек и програм у знаку промоције културно-историјске и духовне вредности Купинова. Према речима Љубице Бошковић из Туристичког инфо-центра Агенције за развој општине Пећинци, гости ће бити у прилици да уживају у амбијенту Етно комплекса у Купинову уз типичне сремске гурманлуке и неизбежне тамбураше. Завршница Регате “Бања Лука – Београд” је планирана за 28. септембар, када упловљава у Београдску луку.

Како је планирано, регата ће трајати 18 дана, а рафтери, међу којима и две девојке, веслаће дуж 505 километара око 12 часова дневно – по 40 до 50 километара. За сада је попуњено 10 рафтинг чамаца који су опремљени ГПС опремом, тако да ће ток регате моћи да се прати у сваком моменту.

Поред спортског карактера, ова регата има и велики значај у промоцији културе, привреде, природних и културних знаменитости насеља дуж реке Саве, будући да ће у свим местима места кроз које пролази бити организоване бројне манифестације и програми. Једна од најважнијих порука које ће овогодишња регата “Бања Лука – Београд” је дух заједништва, повезивање људи и јачање односа између Србије и Републике Српске.

Председник Рафтинг савеза Републике Српске Александар Пастир рекао да се нада да ће наредне године регата пловити много дужом рутом са стартом у Словенији и циљем у Србији, како је првенствено и планирано, али је због поплава и временских непогода морало бити измењено. Он истиче да су мајске поплаве показале која је снага рафтера у спашавању и пружању помоћи поплављеном становништву, те ће и ова регата бити у знаку едукације и спасавања у поплавама. Тако ће у оквиру Регате бити организована и два догађаја: регионални састанак на тему поплава 16. септембра у Шамцу и показна вежба спасавања на води у организацији рафтинг савеза Србије и Републике Српске 23. септембра у Сремској Митровици.

На конференцији су, поред Пастира, говорили и директор Представништва Републике Српске у Београду Млађен Цицовић, директор Туристичке организације Београда Миодраг Поповић, директор Туристичке организације Бања Луке Остоја Барашин, председник Рафтинг савеза Србије Борис Пурјаков, а у име свих општина и градова у Србији које учествују у Регати говорио је Томислав Јанковић, заменик градоначелника Сремске Митровице.

Заинтересовани грађани могу да се придруже регати на један или више дана – сви неопходни подаци за контакт као и праћење тока регате ускоро ће бити објављени на сајтовима организатора. За медије који желе да прате догађај, у току пловидбе кроз места из којих извештавају, обезбеђен је боравак на катамарану.

Календар

Кликните на означено поље за детаље