Greenfield локације
Друга рафтинг регата “Бања Лука – Београд” у чијој организацији заједницки учествују Представништво Републике Српске у Београду, локалне самоуправе кроз чије територије протиче река Сава, међу којима и општина Пећинци, туристичке организације и рафтинг савези Републике Српске и Србије, биће одржана од 11. до 28. септембра, најављено је на данас одржаној конференцији за новинаре у Београду.
Старт регате је у Бања Луци где ће бити организован велики испраћај, а 22. септембра улази у Србију: након проласка кроз Сремску Митровицу (22. и 23. септембра) и Шабац (24. септембра), регата ће 25. септембра упловити у Купиново где ће за све учеснике бити приређен дочек и програм у знаку промоције културно-историјске и духовне вредности Купинова. Према речима Љубице Бошковић из Туристичког инфо-центра Агенције за развој општине Пећинци, гости ће бити у прилици да уживају у амбијенту Етно комплекса у Купинову уз типичне сремске гурманлуке и неизбежне тамбураше. Завршница Регате “Бања Лука – Београд” је планирана за 28. септембар, када упловљава у Београдску луку.
Како је планирано, регата ће трајати 18 дана, а рафтери, међу којима и две девојке, веслаће дуж 505 километара око 12 часова дневно – по 40 до 50 километара. За сада је попуњено 10 рафтинг чамаца који су опремљени ГПС опремом, тако да ће ток регате моћи да се прати у сваком моменту.
Поред спортског карактера, ова регата има и велики значај у промоцији културе, привреде, природних и културних знаменитости насеља дуж реке Саве, будући да ће у свим местима места кроз које пролази бити организоване бројне манифестације и програми. Једна од најважнијих порука које ће овогодишња регата “Бања Лука – Београд” је дух заједништва, повезивање људи и јачање односа између Србије и Републике Српске.
Председник Рафтинг савеза Републике Српске Александар Пастир рекао да се нада да ће наредне године регата пловити много дужом рутом са стартом у Словенији и циљем у Србији, како је првенствено и планирано, али је због поплава и временских непогода морало бити измењено. Он истиче да су мајске поплаве показале која је снага рафтера у спашавању и пружању помоћи поплављеном становништву, те ће и ова регата бити у знаку едукације и спасавања у поплавама. Тако ће у оквиру Регате бити организована и два догађаја: регионални састанак на тему поплава 16. септембра у Шамцу и показна вежба спасавања на води у организацији рафтинг савеза Србије и Републике Српске 23. септембра у Сремској Митровици.
На конференцији су, поред Пастира, говорили и директор Представништва Републике Српске у Београду Млађен Цицовић, директор Туристичке организације Београда Миодраг Поповић, директор Туристичке организације Бања Луке Остоја Барашин, председник Рафтинг савеза Србије Борис Пурјаков, а у име свих општина и градова у Србији које учествују у Регати говорио је Томислав Јанковић, заменик градоначелника Сремске Митровице.
Заинтересовани грађани могу да се придруже регати на један или више дана – сви неопходни подаци за контакт као и праћење тока регате ускоро ће бити објављени на сајтовима организатора. За медије који желе да прате догађај, у току пловидбе кроз места из којих извештавају, обезбеђен је боравак на катамарану.