Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Уторак, 23. Фебруар 2010.

Знањем до већих приноса

Повратак

Знањем до већих приноса
Знањем до већих приноса

     У жељи да допринесе поправљању стања у пољопривредој производњи на својој територији, општина Пећинци отпочела је са организовањем програма едукације регистрованих пољопривредника. Прва едукација овог типа организована је од 23 до 25 фебруара на Андревљу (Фрушка гора), у сарадњи са Пољопривредном стручном службом из Сремске Митровице, а све трошкове предавања и боравка пољопривредника сносила је локална самоуправа.

     Педесетак пољопривредника из свих петнаест насеља пећиначке општине, имало је прилику да се, током три дана, кроз предавања признатих стручњака упозна са савременим методама гајења пољопривредних култура и узгоја стоке.

     На самом почетку окупљенима су се обратили министар пољопривреде, водопривреде и шумарства др Саша Драгин и председник Скупштине општине Пећинци Живко Марковић. Министар Драгин је упознао пољопривреднике са мерама које његово министарство предузима на побољшању пољопривредне производње, попут субвенција по хектару од 14.000 динара, набавке минералног ђубрива, краткорочних и дугорочних кредита, који се реализују у сарадњи са пословним банкама и на сузбијању монопола у откупу пољопривредних производа.

     „Што се тиче кредитних средстава, посебно је важно то да министарство чува материјална средства државног буџета“ – каже министар Драгин – „Што значи да за дугорочне кредите ми не субвенционишемо камату, него улазимо у тело кредита са неких 40% и на тај начин банкарску камату снижавамо на свега 5%. Такође ће бити доступни и краткорочни кредити са 5% камате, а оно што је посебно важно је да смо од ове године, почели да радимо по методологији Европске уније и замолили смо Унију да контролише како ми то сада радимо. Фактички, да се вежбамо на домаћим средствима, а не на средствима која добијамо из иностранства, да нам се не би десило да једног дана, када будемо имали приступ европским фондовима, попут Бугарске дођемо у ситуацију да морамо да вратимо 500 милиона евра помоћи, која је стигла из Европске уније“. Након излагања присутни су били у прилици да министру постављају питања и да изнесу кључне проблеме са којима се домаћа пољопривреда суочава.

     Председник Скупштине општине Пећинци Живко Марковић је рекао да је основни циљ организовања оваквог скупа, да пољопривредници стекну нова знања у оним областима производње које су на територији општине најзаступљеније и да се нада да ће овакви скупови постати традиција у општини Пећинци. Он је најавио и формирање општинског фонда за развој пољопривреде, кроз који ће локална самоуправа стимулисати развој пољопривредне производње на својој територији. „Једна од идеја организовања оваквог скупа је и та, да осетимо пулс пољопривредника и да их подстакнемо на удруживање, јер удружени ће свакако бити у бољој позицији да преговарају са прерађивачима о откупним ценама“ – рекао је председник Марковић.

     Општа оцена пољопривредника је да су овакве едукације свакако корисне и да је примена нових знања и метода узгоја неопходна за успешно бављење пољопривредом, као и да је ово била добра прилика да се о проблемима у пољопривредној производњи и о њиховом превазилажењу разговара непосредно са ресорним министром. Они су изразили наду да се на овоме неће стати и да ће се овакве едукације организовати и убудуће.

    „Дошао сам на овај семинар првенствено да бих нешто ново сазнао о гајењу поврћа, чиме се највише и бавим и сигуран сам да ћу овде бити у прилици да чујем неке конкретне савете, који ће ми бити од користи у предстојећој години“ – рекао нам је Петар Нешковић пољопривредник из Брестача.

     Идеја о оснивању удружења наишла је на апсолутну подршку, јер како су нам рекли, основни проблем у пољопривредној производњи су високе цене репроматеријала и ниске откупне цене пољопривредних производа, а на то произвођачи нису у стању да утичу појединачно, већ само кроз снажну и јединствену организацију.

Календар

Кликните на означено поље за детаље