Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Субота, 7. Септембар 2024.

Септембар у знаку археолошких истраживања Купиника

Повратак

Септембар у знаку археолошких истраживања Купиника
Септембар у знаку археолошких истраживања Купиника

Доласком волонтера 1. септембра почео је 13. Међународни волонтерски археолошки камп „Купиник“ у Купинову, који организује Удружење „Зелени поглед“ из Купинова, у сарадњи са Младим истраживачима Србије, а кампове финансирају Министарство спорта и пећиначка локална самоуправа. Логистичку подршку у организацији кампова пружа Туристичка организација општине Пећинци.

Археолошки камп и волонтере 5. септембра је посетио и заменик председника општине Пећинци Зоран Војкић, који се том приликом упознао са радом кампа и волонтерима.

“Учинак волонтера Археолошких кампова је приметан, што се тиче саме тврђаве Купиник, али и њеног подграђа. Општина Пећинци је последњих година, препознајући значај Купиника, издвојила средства за решавање имовинско-правних односа и суфинансирала археолошке кампове и археолошка истраживања Купиника, јер овај пројекат је изузетно значајан не само за пећиначку општину, већ и за историју Срба на подручју Војводине и за историју целе Србије” – истакао је Војкић, и додао да су волонтери својеврсни амбасадори наше културе, историје и традиције.

Први археолошки камп у Купинову одржан је 2013. године, а други 2015. године. На прва два кампа волонтери су радили у дворишту Етно куће Путник, а од 2016. раде на средњовековној тврђави Купиник и у околини тврђаве.

По речима Перице Одобашића, археолога и председника Зеленог погледа, до прошле године су сви послови били везани за уклањање инвазивног растиња које разара и дестабилизује зидине Купиника, а од пре неку годину, када су почела систематска археолошка истраживања тврђаве, волонтери помажу у радовима на истраживању.

“Сви волонтери су доста укључени у саме радове, проактивни су, хоће да науче, да чују што више, а сада, после пар дана од када имамо и материјала за прање раде и ту прву фазу чишћења и прања, углавном керамичког материјала, како би и тај сегмент рада доживели и научили. Поред тога, учесници 13. археолошког кампа активно ће учествовати у припремама шестих Дана змајева и реализацији саме манифестације. Биће у прилици да доживе на један дан живот средњовековног Купиника и на најсликовитији начин нашу историју, витешку културу и традицију” – казао је Одобашић, и додао да су на терену и његове колеге археолози из Музеја Срема, Војног музеја, Музејске јединице „Музеј Купиник“ и студенти.

Заједно са доласком волонтера започела су и систематска археолошка истраживања средњовековне тврђаве Купиник, а носилац истраживања већ другу годину је Завод за заштиту споменика културе из Сремске Митровице.

“У оквиру петогодишњег плана нама је циљ да се ослободе габарити источног бедема Купиника и да се сукцесивно, након археолошких истраживања, одреди конзервација и рестаурација зидова. Ове године започели смо и добили смо средства од стране Министарства културе првенствено за анализу грађевинских материјала, који су употребљавани за изградњу самог утврђења и за израду прве количине опеке, која ће бити коришћена за рестаурацију зидова, првенствено за лице зида улазне куле – капије, која је у потпуности ослобођена. Током ове године планирамо да проширимо истраживања ка североистоку, да се ослободи североисточни бедем и кула, како бисмо у наредној години поново потраживали средства за конзервацију и овог дела Купиника” - казала је Биљана Лучић, археолог конзерватор Завода за заштиту споменика културе Сремска Митровица.

А добра помоћ на терену су свакако и 7 волонтера – троје из Шпаније, двоје из Немачке и двоје из Турске, као и камп лидерка из Купинова. Сви заједно помажу, али не крију ни одушевљење оним што су научили и видели до сада.

Зина из Немачке, студент Географије, није први пут на археолошком кампу, али је први пут у Србији. Након искуства на Исланду одлучила је да се пријави и за камп у Купинову.

“Археологија је блиска са географијом коју почињем да учим следећег месеца. Желим да унапредим и свој Енглески језик, научим нешто ново, стекнем нове пријатеље, али и да научим нешто о историји и култури ове земље. Боравити на тврђави и сам процес рада је веома интересантан” – рекла нам је Зина.

Васвије из Турске, која студира Француски језик, први пут је у Србији и први пут је на археолошком кампу. Како нам је рекла, очекује да искуси и доживи друге културе радећи у Србији за колегама из целог света, а посебно јој је искуство сам археолошки камп, и све јој је, како је рекла ново и лепо.

Календар

Кликните на означено поље за детаље