Greenfield локације
У производном центру Фабрике шећера “Суноко” у Пећинцима, 14. августа је свечаним потпаљивањем кречне пећи почела кампања прераде шећерне репе.
Пећ је потпалио заменик председника општине Пећинци Зоран Војкић, који је том приликом руководству и запосленима у фабрици пожелео успешну кампању и рекао да је шећерна репа све више заступљена на ораницама пољопривредних произвођача у нашој општини, што је у неку руку, како је рекао, и доказ поверења у руководство пећиначке шећеране.
У питању је 46. кампања прераде шећерне репе, а технички директор пећиначке шећеране Бранислав Богдановић рекао је да је овогодишња кампања најраније почета кампања у историји шећеране, јер високе температуре утичу, како је рекао, на све пољопривредне културе, па тако и на шећерну репу.
“У складу са тим, донели смо одлуку да будемо спремни за ранији почетак кампање што се показало као добра и права одлука, јер су сви предкампањски резултати анализе шећерне репе указали да је репа већ технолошки зрела и да може да се прерађује. На појединим местима већ се појавила трулеж, те покушавамо да прво ту репу прерадимо како се трулеж не би проширила на целу парцелу” – изјавио је Богдановић.
Он је додао да шећерна репа полако добија примат и постаје конкурентна по заради у односу на остале пољопривредне културе, што је и нормално јер, како је рекао, она захтева највише труда и улагања прликом гајења, а и највише се исплати.
“Из године у годину све је више заинтересованих пољопривредних произвођача из пећиначке општине, и у односу на претходну годину имамо знатно повећањеје хектара. Ми очекујемо да ћемо ове године прерадити више од 600 хиљада тона репе, а то је 3 месеца рада без престанка, што је, гледајући историјат шећеране, једна од дужих кампања” – додао је Богдановић.
Како нам је рекао Александар Нешковић, представник сировинског сектора, на територији Срема под шећерном репом је укупно 7000 ха, а само у пећиначкој општини засејано је 550 ха.
“Приметно је повећање у односу на претходну годину, како у Срему тако и у пећиначкој општини. На територији Срема, претходне године је под шећерном репом било око 5000 ха, у општини Пећинци 150 ха” – казао је Нешковић.
Радивој Петровић произвођач шећерне репе из Нових Карловаца репу сеје од 2002. године и од тада има добру сарадњу са пећиначком шећераном. Ове године, као и прошле, има засејано 450 ха, а како је рекао, задовољан је и са ценом шећерне репе.
“Прошле године је принос био 57 тона по хектару, због трулежи коју нисмо могли да спречимо. Ове године усеви су у бољој кондицији, барем у мом крају, а што се тиче трулежи сви смо предузели превентивне мере третирања инсектицидима и мислим да те трулежи, као што је била прошле године, сада нема. Надам се приносу барем као прошле године” – рекао је Петровић, и додао да је јако добро што је кампања у пећиначкој шећерани почела раније, јер су, како је рекао, због суше усеви негде већ почели да “падају”.