Greenfield локације
Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама издвојио је близу милион динара за културно-уметничке, образовне и забавне програме Културног центра „Пећинци“ који ће бити реализовани до краја године.
Вршилац дужности директора КЦП Слободан Станковић потписао је уговоре о реализацији четири пројекта у оквиру којих ће бити одржани: серија едукативних предавања, мјузикл за децу, музичке радионице за децу и семинар у области сценског стваралаштва.
„До краја године очекује нас премијера мјузикла за децу и младе „Алиса у земљи чуда“, док ћемо у децембру бити домаћини руководиоцима драмских секција из читаве Војводине у оквиру Семинара за сценско образовање и васпитање деце и младих који организујемо у сарадњи са Савезом уметничког стваралаштва аматера Војводине и Заводом за унапређивање и васпитање у Београду. Поред тога што смо сценско стваралаштво оживели у нашој средини, поготову међу децом, ове године најмлађи ће имати прилику да се упознају и са историјом нашег краја“ – рекао је Станковић.
Публика ће бити у прилици да ужива у серији педавања о знаменитим женама Купиника у оквиру истоименог пројекта чији је кооринатор археолог Музејске јединице КЦП – Музеј Купиник, Перица Одобашић.
„Циљ нам је да укажемо на значај одређених владарки, односно супруга српских владара, у политичком и јавном животу Србије у периоду од друге половине 15. века до половине 16. века, са посебним освртом на допринос културном наслеђу одабраних жена током овог периода. Овако замишљен пројекат у себи носи и позив на мултикултуралну толеранцију, с тим да се бави трима владаркама које су различитог етничког порекла: Барбара Франкопан из Хрватске, Ангелина Бранковић из Албаније и Јелена Јакшић из Војводине, Србије. Циљна група пројекта јесу ученици вишег циклуса разреда у основним школама и ученици средње Техничке школе, како би деци рано била уведена начела родне равноправности“ – изјавио је Одобашић.
Најмлађи из свих 15 насеља општине упознаће се са употребом класичне музике у мјузиклима у оквиру пројекта „Заједно у ритму на селу – Класична музика и мјузикл“ чији је коориндатор Бранислава Труфуновић.
„Већ пету годину заредом реализујемо овај пројекат са циљем упознавања најмлађих основаца са класичном музиком и њеном широком применом. Желимо да укажемо на значај класике за опште образовање и развој личности, а још један од циљева јесте и богаћење звучног фонда и упознавање са инструментима. Специфични циљеви пројекта су ове године везани за упознавање са формом мјузикла, с тим да је Културни центар Пећинци последње две године реализовао више мјузикала у оквиру рада Драмске секције, водили смо се мишљу да афирмацијом форме мјузикла у школама, наведемо децу да се активно укључе у рад Културног центра на кокреацији ове форме“ – казала је Трифуновић.
Ресорни секретаријат и ове године издвојио је значајна средства за реализацију културно-уметничких, образовних и забавних програма пре свега за децу и младе, а све пројекте суфинансира пећиначка локална самоуправа.