Greenfield локације
У оквиру седмодневне манифестације „КЦП – 45 година са вама“ у сали Културног центра Пећинци, у среду 25. октобра, одржан је Јавни час полазника свих секција Културног центра под називом „Деца су украс Срема“.
Овом манифестацијом, чији су генерални покровитељи пећиначка локална самоуправа, Министарство културе Републике Србије и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, обележава се јублеј – четири и по деценије постојања централне установе културе у општини Пећинци.
Вршилац дужности директора Кулурног центра Слободан Станковић том приликом је рекао да у овој установи тренутно функционише три секције и најавио почетак рада нових.
„У оквиру наше установе раде Музичко-инструментална секција - Студио за музичку едукацију и образовање, драмска, литерарна, а ове јесени покренућемо још две секције – ликовну и рецитаторску. Овај значајан јубилеј свакако је прилика да покажемо да култура у мањим срединама каква је наша опстаје, пре свега, и захваљујући деци и младима који су чланови поменутих секција, али и њиховим менторима који вредно раде са њима. Општина Пећинци је препознала њихов допринос музичком образовању, сценском стваралаштву и књижевности, и заједнички улажемо средства за функционисање секција које представљају значајан сегмент у раду централне установе културе у нашој општини“ – рекао је Станковић.
Бранка Савић, руководилац Студија за музичку едукацију и образовање КЦП, рекла је да су полазници музичко-инструменталне секције КЦП ванредни ученици Музичке школе „Петар Кранчевић“ у Сремској Митровици са којом се сарађује дуги низ година.
„Много деце и младих прошло је кроз рад поменутог студија, неки су наставили своје музичко образовање, многи од њих завршили основну музичку школу, па тако данас својим знањем оплемењују и улепшавају атмосферу на дружењима са својим пријатељима и рођацима. Има и оних који су оформили мале музичке групе или свирају у културно-уметничким друштвима. Некима је музичко образовање помогло при запослењу или остварењу крајњег циља. У сваком случају, свима њима музика је оплеменила душу и утицала на свеукупни развој њихових личности“ – казала је Савић.
Руководилац Литерарне секције КЦП Радован Дрљача, која носи назив „Дружина дугиних боја“, подсетио је на допринос свих чланова литерарном стваралаштву у нашој општини и захвалио се свима који су допринели његовом развоју и промоцији.
„Током две деценије кроз секцију је прошло око 200 деце из готово свих места пећиначке општине, али и околине. Они су написали више од 500 песама и кратких прича, освојили педесетак различитих награда, похвала и признања, а управо њихове песме су објављене у књижевним и другим гласилима као што су: „Свитак“, „Невен“, Авлија“, „Витез”, „Књижевне новине“, „Шидина“, „Сунчев сат“, „Политика“, „Вечерње новости“, „Сремске новине“.“ Круну рада ове секције представљају две књиге „Чувари осмеха“ издате 2015. године и „Игра лептира“ која је светлост дана угледала 2021. године“ – рекао је Дрљача.
Током више од сат времена представљали су се чланови Литерарне секције КЦП: Јованка Џакула, Анастасија Филиповић, Иван Милићевић, Ана Радаковић и Милана Великић који су читали по две своје песме објављене у књизи „Игра лептира“. Чланови Драмске секције КЦП: Марија и Ана Гајић, Михајло Божовић и Лазар Ивковић интерпретирали су стихове Јована Јовановића Змаја, Мирослава Антића, Љубивоја Ршумовића и Дарка Миленковића, док су чланови Музичко-инструменталне секције КЦП: Мила Цветковић, Марко Плавшић, Милош Станковић, Бранислав Јовановић, Марко Срдић и Бранко Плавшић на клавиру и хармоници извели композиције Шуберта, Берковича, Бухвостова, Карла Филипа Емануела Баха, Лотке-Калинског и Шопена.
Гости Јавног часа били су овогодишњи најбољи рецитатори општине Пећинци: у категорији млађег узраста представили су се Дуња Гајић, Ива Миличевић и Вања Гајић, сви ученици шимановачке ОШ „Душан Јерковић Уча“, а у категорији средњи узраст Наталија Паликућа, Данило Зец и Ива Поповић, ученици пећиначке ОШ „Слободан Бајић Паја“.
Водитељи програма били су Николина Божић, некадашњи члан драмске и литерарне секције и једна од 10 најбољих рецитаторки у Србији и Зоран Јовичић, некадашњи члан литерарне секције, који су, такође, говорили и своје песме.
Станковић је уручио члановима секција и гостима захвалнице и књиге, а пригодним поклонима награђени су и руководиоци секција, као и ментори најбољих рецитатора: Маја Мирковић, Снежана Павловић, Софија Зобеница, Весна Деврња и Зорица Сретковић Николић.