Greenfield локације
Двориште Аксентијевог кућерка у Огару – најстарије сачуване сеоске куће у Срему и културног добра од изузетног значаја, јуче је било у потпуности украшено у знаку кукуруза и кукурузовине, баш онако како су некада изгледала сеоска дворишта у Срему у време бербе једне од најзаступљенијих пољопривредних култура. Кувао се качамак, кокале кокице, ручно се крунио кукуруз и правили чардаци од чокања, а све то проткано песмом и игром.
И ове године Михољски сусрети села су у Огару окупили бројну публику и излагаче, од удружења жена, преко произвођача меда, ракије и украса, до сликара, произвођача кожних торби и произвођача средстава за заштиту биља. Курзовина фест се одржава шест година, а од пре три године је саставни део Михољских сусрета села, под покровитељством Министарства за бригу о селу и Општине Пећинци. Организатор манифестације је Туристичка организација општине Пећинци, а директорка ТО Љубица Бошковић, каже да је манифестација настала из жеље да се у широј јавности промовише Аксентијев кућерак, који је један од омиљених локалитета на туристичкој рути кроз општину Пећинци.
„Основни циљ је био промовисање овог блага села Огара, наше општине, али и целе наше земље. Пошто се ми налазимо у доњем, свињском Срему, пошто је једна од главних ратарских култура овде кукуруз, ова манифестација је у част његовог височанства кукуруза и на њој се трудимо да људима дамо до знања колико је кукуруз значајан у животу људи био, а и данас је. Трудили смо се да буде богато, да буде разноврсно, да буде забавно, а да буде и едукативно и културно“ – рекла нам је Бошковић.
Манифестацију је посетио и председник општине Пећинци Синиша Ђокић, који је обишао штандове и пожелео добродошлицу излагачима. Он је том приликом истакао да се општина Пећинци убрзано развија, али да се не сме дозволити да због савременог начина живота наша деца забораве своје порекло.
„Овакве манифестације су веома значајне. Општина Пећинци задњих десет година крупним корацима гази индустријски, али морамо да сачувамо и традицију – да знамо ко смо, шта смо и одакле смо“ – поручио је први човек пећиначке општине.
Удружења жена из пећиначке и околних општина припремила су слане и слатке посластице по традиционалним рецептима, уз неизоставни „колач на курзовини“, а организатор је за све учеснике и госте припремио сремски паприкаш. Највеће интересовање код најмлађих је изазвало такмичење у ручном круњењу кукуруза, а учествовали су и старији који памте време када се кукуруз крунио ручно. Најмлађи су се такмичили и у прављењу чардака од чокања, а могли су да се опробају и у стреличарству, као и да се упознају са традиционалним знатима и вештинама на радионицама у пустовању вуне, шарању тикава и грнчарству.
У културно-забавном делу програма наступила су културно-уметничка друштва из општине Пећинци, полазници основне школе и вртића из Огара и Драмска секција Културног центра Пећинци, а посебну драж манифестацији дао је наступ кантаутора Банета Росића – Летеће гитаре. Круна дана био је концерт Гаравог сокака, којим је у вечерњим сатима манифестација приведена крају.
Подршку у организацији Михољских сусрета села пружили су Удружење жена „Огарчанке“, Удружење грађана „Огарнизација“, Културни центар Пећинци и Месна заједница Огар.
Учесници програма:
Излагачи: