Greenfield локације
Последњи викенд у априлу у пећиначкој општини био је у знаку позоришта за децу када је 29. и 30. априла изведено 5 представа за децу у оквиру Зонске смотре дечјег сценског стваралаштва коју организују пећиначки Културни центар и Савез уметничког стваралаштва Војводине под покровитељством Општине Пећинци.
Зонску смотру дечјег сценског стваралаштва Срема освечано је отворио директор КЦ-а Јован Деврња истакавши да се и у години када ова установа обележава четири и по деценије постојања наставља са неговањем културе када је у питању сценско стваралаштво код најмлађих.
„Годинама уназад Пећинци су центар сценског стваралаштва у Срему када су у питању деца која се баве глумом. Посебна је част бити домаћин једног оваквог фестивала од регионалног значаја, а још веће задовољство је што управо овај фестивал спаја децу и има за циљ да их подстакне на креативност и игру“ – рекао је Деврња.
Да ће и даље бити пружана подршка при реализацији овог фестивала, али и других културно-уметничких, образовних и забавних програма за децу потврдио је заменик председника општине Пећинци Зоран Војкић који је присуствовао свечаном отварању смотре.
„Наставићемо да подржавамо рад Културног центра који ове године обележава велики јубилеј, а посебно водимо рачуна да културни програми стигну до мештана у свих петнаест насеља наше општине“ – истакао је Војкић, и додао да је свака секција која ради у оквиру Културног центра изузетно вредна, јер окупља младе који се на тај начин не само друже, него и развијају своју креативност.
Селектор смотре Миљан Војновић, професионални глумац из Новог Сада и самостални стручни сарадник на Департману за глуму Акдемије уметности у Новом Саду имао је прилику да погледа 5 најбољих дечјих представа у Срему.
„Посебност ове смотре је што су се на њој појавила деца из малих средина што нам говори да се и у њима крију велики таленти. Оно што деца доносе на сцену је свакако игра и слобода коју преносе на своје вршњаке, али и на одрасле. Са децом је увек лепо јер њима искрености не фали, а мој задатак је био да пажљиво погледам све представе и упутим на даље фестивале“ – истакао је Војновић.
Смотра је свечано отворена представом домаћина „Девојчице које не воле границе“ по тексту Стефана Тићмија у режији Слободана Станковића, да би се публици затим представили и чланови Драмске секције Основне школе „Вера Мишчевић“ из Сурдука са представом „Кад срце заигра“ по тексту и у режији Душана Радојчића. У сремскосмитровачком Позоришту „Добрица Милутиновић“ изведене су представе „Нојева фарма“ по тексту и у режији Дајане Николовски а у извођењу ученика сремскомитровачке Основне школе „Јован Јовановић Змај“ и „Царски заточник“ по тексту Миодрага Станисављевића у режији Гордане Лукић коју су извели чланови Креативног студија и театра „Гартел“ из Сремске Митровице. Прилику да овогодишњу смотру затворе имали су чланови беочинског Аматерског позоришта КУД-а „Бриле“ који су извели представу „Чистоћа је од злата јабука“ по тексту Тодета Николетића у режији Ратке Дулић и Секуле Петровића.
НАГРАЂЕНИ:
1. место: ЦАРСКИ ЗАТОЧНИК (Креативни студио и театар „Гартел“ Сремска Митровица)
2. место: НОЈЕВА ФАРМА (ОШ „Јован Јовановић Змај“ Сремска Митровица)
3. место: ДЕВОЈЧИЦЕ КОЈЕ НЕ ВОЛЕ ГРАНИЦЕ (Драмска секција Културног центра „Пећинци“ Пећинци)
Награда за најбољу режију - Гордана Лукић (ЦАРСКИ ЗАТОЧНИК)
Награда за најбољу функционалну употребу сценографских елемената - Ратка Дулић и Секула Петровић (ЧИСТОЋА ЈЕ ОД ЗЛАТА ЈАБУКА)
Награда за најбољу костимографију - Гордана Лукић (ЦАРСКИ ЗАТОЧНИК)
Награда за најбољи сценски покрет - Слободан Станковић (ДЕВОЈЧИЦЕ КОЈЕ НЕ ВОЛЕ ГРАНИЦЕ)
Награда за најбољи сценски говор - Ратка Дулић и Секула Петровић (ЧИСТОЋА ЈЕ ОД ЗЛАТА ЈАБУКА)
Награда за најбољу музику или избор музике - Дајана Николовски (НОЈЕВА ФАРМА)
Награда за колективну игру - Драмска секције Културног центра „Пећинци“ Пећинци (ДЕВОЈЧИЦЕ КОЈЕ НЕ ВОЛЕ ГРАНИЦЕ)
Награда за иновативни редитељски приступ - Слободан Станковић (ДЕВОЈЧИЦЕ КОЈЕ НЕ ВОЛЕ ГРАНИЦЕ)
Награда за оригинални текст - Дајана Николовски (НОЈЕВА ФАРМА)
Награда за педагошки приступ при вођењу дечје драмске групе - Душан Радојчић (КАД СРЦЕ ЗАИГРА)
ДИПЛОМЕ ЗА НАЈБОЉА ГЛУМАЧКА ОСТВАРЕЊА:
1. Ана Гајић (Девојчице које не воле границе)
2. Јована Грујичић (Царски заточник)
3. Тодор Николовски (Нојева фарма)
4. Вања Станимировић (Царски заточник)
ПОХВАЛЕ ЗА ГЛУМАЧКА ОСТВАРЕЊА:
1. Лука Миљуш (Кад срце заигра)
2. Анастасија Грубач (Кад срце заигра)
3. Сава Гарвриловић (Царски заточник)
4. Лана Римац (Царски заточник)
5. Јелена Ђонлић (Царски заточник)