Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Субота, 1. Октобар 2022.

„Битка“ Ивана Гмизића представљена пред многобројном публиком

Повратак

„Битка“ Ивана Гмизића представљена пред многобројном публиком
„Битка“ Ивана Гмизића представљена пред многобројном публиком

Пред око двестапедесеторо посетилаца у пећиначком Културном центру 30. септембра одржана је свечана промоција првог романа двадесетосмогодишњег мастер-историчара Ивана Гмизића из Карловчића под називом „Битка“.

Организатори књижевни вечери које се одржало у оквиру петог по реду Сајма културе младих на селу били су Културни центар и Народна библиотека у Пећинцима, под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије и Општине Пећинци.

Узимајући у обзир чињеницу да је ауторов хоби свирање хармонике, свечана промоција започела је изведбом полазника Студија за музичку едукацију и образовање КЦП и ванредног ученика Музичке школе „Петар Кранчевић“ у Сремској Митровици Милоша Станковића из Пећинаца, који је на хармоници интерпретирао „Сонатину“ у ц-дуру (први и други став) Даниела Стеибелта.

Директор пећиначког Културног центра Јован Деврња истакао је да се у протеклих пет година колико траје поменута сајамска манифестацијa пећиначкој публици представио велики број талентоване деце и младих у разним културно-уметничким и образовним областима.

„С поносом истичем да смо уз подршку ресорног министарства и пећиначке локалне самоуправе успели да подржимо наше младе таленте који се баве песмом, игром, глумом, сликањем, писањем, као и разним другим облицима културе. Напоменућу да смо само у оквиру Сајма културе младих на селу у претходних пет година подржали три млада писца са наше територије: Слободана Панића из Пећинаца, Јована Стајчића из Купинова и сада Ивана Гмизића из Карловчића. Врата највеће установе културе у нашој општини биће отворена и у будућности за све оне који желе културно да се изразе на било који начин.“ – истакао је Деврња.

Директорка Народне библиотеке у Пећинцима Невена Наић уручила је Ивану Гмизићу почасну чланску карту библиотеке и истакла да је издавањем ове књиге Гмизић постао још један у низу младих завичајних писаца на територији општине Пећинци.

„Сва деца и млади који се баве писањем могу да рачунају на подршку Народне библиотеке када је издаваштво у питању. Захвалила бих се аутору који је поклонио комплет књига нашој установи, које ће бити доступне читаоцима не само у Пећинцима, већ и у подручним одељењима у Шимановцима, Ашањи и Огару. Такође бих с поносом истакла да је ово можда и најпосећеније књижевно вече у последњих десет година на нашој територији узимајући у обзир вечерашњи одзив“ – истакла је Наић и у име обе установе које су организори уручила аутору луксузно издање у тврдом повезу изабраних дела једног од највећих писаца свих времена Фјодора Михаиловича Достојевског.

Аутор је у разговору са модератором промоције Слободаном Станковићем говорио о томе колико је био тежак пут да се изда његов први роман, али и о ономе што тренутно ради када је писање у питању.

„Роман сам започео да пишем такорећи одједном у својој двадесетој години пре него што сам уписао факултет. Иако током студирања нисам имао времена за писање, стално сам размишљао о својој идеји да завршим књигу, јер сам у глави имао скоро готову идеју. И тек кад сам уписао мастер студије, за два месеца сам завршио 21 поглавље колико књига има, тако да је та идеја у мени сазревала више од четири године. Битка је заправо прича о личним драмама и унутрашњим дилемама датим кроз призму неименованих јунака који су се нашли у рату. Говори о унутрашњој борби човека са самим собом, биткама које се одвијају у нама самима и правим изборима који ћемо направити и тако победити сами себе. Пут од пакленог рата до рајског врта није лак, али љубав, вера и нада су најбољи савезници да победимо сами себе“ - рекао је, између осталог, Гмизић и додао је завршио са писањем свог другог романа под називом „Снови стварности - Сновиђење“, као и да је у разради роман „Сусрет“.

Иван Гмизић је прва четири разреда завршио у Обрежу у Основној школи „Душан Вукасовић Диоген“, а затим се сели у Карловчић где завршава Основну школу „Душан Јерковић Уча“. Потом уписује Техничку школу „Миленко Веркић Неша“ у Пећинцима, где завршава економску школу. Након две године паузе од завршетка средње школе уписује историју на Филозофском факултету у Београду и 2019. године постаје дипломирани историчар. Годину дана касније са радом „Устанак у Срему 1941. године у мемоаристици“ заврашава мастер студије. Тренутно ради на пословима дигитализације архивске документације у Архиву Југославије у Београду, једном од највећих на Балкану и у Европи у којем се чува 40 километара архивске грађе од 1918. до 2006. године. Посебно је активан у сфери спорта, те је тако тренер, капитен и играч у Фудбалском клубу „Ловац“ у Карловчићу.

Календар

Кликните на означено поље за детаље