Greenfield локације
Коњички центар Хорсленд (Horseland) у Дечу био је овог викенда домаћин трећег и четвртог кола Српске препонске лиге, а за титулу првака лиге у категоријама деце, јуниора и сениора, такмичило се преко 50 регистрованих јахача и коња из целе Србије.
Организатор такмичења је Савез за коњички спорт Србије (СКСС) за олимпијске и ФЕИ (Светска коњичка федерација) дисциплине, а како нам је рекла Вишња Андрић, генерални секретар СКСС, српски коњи и јахачи су већ препознатљиви у балканским оквирима, док на великим светским такмичењима Србија још увек нема својих представника.
„Није у питању квалитет коња и јахача, већ су у питању административне препреке које изузетно продужавају процес прикупљања неопходне документације за излазак коња из земље, самим тим компликују и поскупљују процедуру за одлазак на такмичење у инсотранству. Примера ради, да бисмо отишли на такмичење у Темишвар, који је удаљен свега 200 километара, потребно је месец дана планирања и прикупљања документације. То је основни разлог што наши такмичари ретко наступају на великим светским такмичењима“ – каже Вишња Андрић.
Ипак, како је оценила, коњички спорт у Србији јесте у успону, а отварање центара високог нивоа, као што је Хорсленд, који пружају праве услове за такмичење, мотивише све више деце и родитеља да се укључују у коњички спорт.
„Интересовање расте и повећава се број такмичара у свим дисциплинама. Поред препонског јахања имамо и дресурно јахање, ту је и даљинско јахање у којем коњи прелазе по 80 километара на дан, као и вожња запрега. Ви у Пећинцима у овој дисциплини имате сјајног представника, Милана Ђурђевића, који је ове године представљао Србију на једном великом такмичењу у Хрватској и прошле године на Балканијади. Вожња запрега је иначе доста развијена и популарна у Србији“ – рекла нам је Андрић.
Након дводневног такмичења и 10 утакмица, у недељу су проглашени најбољи препонаши Српске лиге.
У категорији деце најбоља је била Ивона Вукмировић, друго место је освојила Елена Констадиновић, а треће Лена Атлагић. Прво место у категорији јуниора припало је Аји Сочо, друго Ивани Радојчин, а треће Марији Мрђи. У категорији сениора први је био Срђан Грмашкоски, други Зоран Јовановић, а трећа Нина Вукоје.
Хорсленд је од самог оснивања испунио све високе стандарде за организацију такмичења у коњичком спорту, као и најбоље услове за тренинг коња за препонски спорт, од смештаја коња и добрих подлога до свих неопходних реквизита, чиме је свакако подигнут ниво коњичког спорта у оквирима Србије.
Тренутно се сва такмичења у организацији Савеза за коњички спорт Србије и Коњичког савеза Београда одржавају у овом центру, који ће бити домаћин и Отвореном првенству Србије у прескакању препона, које ће бити одржано од 5. до 7. августа.