Greenfield локације
Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић уручила је 3. јуна у Новом Саду уговоре корисницима средстава који су учествовали на конкурсу за финансирање – суфинансирање пројеката у области заштите и очувања културног наслеђа у АП Војводини у 2022. години. Ове године, како је нагласила Милошевић, подржано је 167 пројеката у укупном износу од 52 милиона динара, између осталих и два пројекта Општине Пећинци.
По речима ресорне секретарке бројне су теме које су се нашле у 167 пројеката - неке од њих се баве едукацијом, промовисањем, подизањем знања о вредновању и значају културног наслеђа кроз процес образовања и васпитања младих, који треба да сачувају наше идентитете.
„Посебно је важно да нагласим да ће се подржати пројекат у Општини Пећинци, који се односи на археолошка истраживања последње престонице Бранковића у Купинику“ - рекла је Милошевић.
У име пећиначке локалне самоуправе уговор за пројекат Купиник – последња престоница Бранковића и српско наслеђе у Војводини (археолошка истраживања у 2022. години) у вредности од 950.000 динара потписала је Верица Север помоћница председника Општине Пећинци, а добијена средства су намењена за наставак истраживања последње престонице средњовековне Србије – тврђаве Купиник.
Такође, Удружење “Зелени поглед” из Купинова добило је средства у износу од 300.000 динара за пројекат Археолошка грађа Доњег Срема – необјављени налази из Купинова – публикација, а по речима Перице Одобашића археолога и председника удружења средства су намењена за израду и штампање каталога до сада не објављених археолошких налаза са простора Доњег Срема са акцентом на локалитете у Купинову.
“У питању су покретни археолошки налази који су пронађени пре него што су почела систематска истраживања тврђаве, која ћемо публиковати и представити јавности. Оба пројекта за која смо добили средства су од великог значаја не само за нашу општину, него и од националног значаја. Од тренутка када смо ушли у систематска истраживања овог изузетно значајног локалитета, ми не можемо и не смемо стати. Ове године ће бити отворене нове сонде, а предвиђена је и израда неопходне техничке документације. Истраживање ће поново бити рађено у сарадњи са Народним музејом, који ће за ову намену издвојити преко 900.000 динара, док ће Општина Пећинци за суфинансирање самог истраживања издвојити 150.000 динара, као и додатна средства за финансирање логистике на терену“ – рекао је Одобашић.
Прва озбиљна истраживања последње престонице средњовековне Србије – тврђаве Купиник извршена су претпрошле године када је урађено ласерско снимање локалитета из ваздуха (ЛИДАР), док су прошле године почела систематска археолошка истраживања на терену, у сарадњи са стручњацима из Народног музеја у Београду.