Greenfield локације
Прва озбиљна истраживања последње престонице средњовековне Србије – тврђаве Купиник извршена су претпрошле године када је урађено ласерско снимање локалитета из ваздуха (ЛИДАР), док су прошле године почела систематска археолошка истраживања на терену. Истраживање је спровођено током септембра прошле године у сарадњи са стручњацима из Народног музеја у Београду, а како нам је рекао археолог Перица Одобашић, отворене су две сонде на улазној капији Купиника, где је откривена већа количина покретног археолошког материјала и до сада неоткривени архитектонски детаљи.
„Утврдили смо да су у мочварно тло најпре пободени нагорели храстови шипови изнад којих је набијена иловача као својеврстан изолатор од влаге и на тој подлози је грађена тврђава“ – каже Одобашић и додаје да је прошле године израђена и макета Купиника у размери 1:100, као и дигитална пројекција Змаја од Купиника у проширеној реалности.
Захваљујући средствима која је Општини Пећинци, на Јавном конкурсу за финансирање-суфинансирање пројеката у области заштите и очувања културног наслеђа у АП Војводини у 2022. години, доделио Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, у износу од 950.000 динара, истраживања Купиника ће бити настављена.
„Ове године ће бити отворене нове сонде, а предвиђена је и израда неопходне техничке документације. Истраживање ће поново бити рађено у сарадњи са Народним музејом, који ће за ову намену издвојити преко 900.000 динара, док ће Општина Пећинци за суфинансирање самог истраживања издвојити 150.000 динара, као и додатна средства за финансирање логистике на терену“ – рекао је Одобашић.
Купиник је уврштен у Акциони план развоја Војводине као пројекат од приоритета, а у Национални регистар је уписан као споменик културе од великог значаја.