Greenfield локације
Након Пећинаца, зимска саветовања за пољопривредне произвођаче одржана су и у Доњем Товарнику и Купинову, чиме су обухваћени пољопривредни произвођачи из целе пећиначке општине. Саветовања је организовало пећиначко Удружење пољопривредних произвођача у сарадњи са Агенцијом за развој општине Пећинци и Пољопривредном стручном службом из Сремске Митровице, чији су стручни сарадници др Владимир Марић и Сенка Мишковић били на располагању пољопривредницима за сва питања везана за теме предавања.
Као и сваке године главна тема зимских предавања је прихрана ратарских култура, а поред тога теме су биле и стање цена житарица и минералних ђубрива, тржиште и продаја и конкурси и субвенције у аграру.
Стручни сарадник Сенка Мишковић говорила је о заштити стрних жита, а током предавања пољопривредним произвођачима је приказана биологија проузроковача болести, јер, како нам је рекла, врло је важно да умеју сами да одреде да ли је потребно вршити третман сузбијања проузроковача болести у зависности од временских услова и примењене агротехнике, где се првенствено мисли на рок сетве и на густину усева.
„Посебно сам скренула пажњу на све већи проблем са штеточинама због климе која се мења из године у годину, затим о чему треба да се води рачуна, како да се одреди неки рок сетве и које су нам најбитније мере како би се све свело на превенцију, јер је увек боље спречити него лечити. Тако смо се дотакли проблема који је све присутнији у пећиначкој општини, а то је проблем дивљег овса у стрним житима. Из исте су фамилије и тешко их је препознати, те смо се посебно осврнули на време примене хербицида, као и сам одабир хербицида, како би се постигли оптимални приноси. Дивљи овас иде са монокултуром, преноси се недекларисаним семеном, те је важно да се избегава редукована обрада земљишта, јер се онда семе дуже задржава, да се поштује плодоред као основна најјефтинија мера и води рачуна о одабиру и времену коришћења хербицида“ – рекла нам је Мишковић.
Она се током предавања осврнула и на проблем који мучи пољопривредне произвођаче већ годинама, а то су стенице или смрдљиви мартини, који велику штетну наносе свим пољопривредницима, ратарима и повртарима, јер како је рекла, уколико су пољопривредници упознати са биологијом штетних организама онда могу да донесу и праве одлуке за своје њиве.
„Упознали смо пољопривреднике о врстама стеница, као и како да се понашају када их открију у својој њиви. Приказали смо кроз слајдове где се налазе јаја и како изгледају тек испилеле стенице, јер док су још мале најлакше можемо да их сузбијемо. Стенице највише штете праве пред зрење када ми не можемо да прскамо због каренце, а јако је битно и у које доба дана се прска. Мислим да можемо бити оптимистични, јер су пронађена паразитирана јаја, предатори су почели да се намножавају, па се надамо да ће се број стеница природно смањити“ – казала је Мишковић.
Немања Алексић из пећиначког Удружења пољопривредних произвођача рекао нам је да су задовољни не само одзивом пољопривредника на сва три предавања, него и активним учествовањем током саветовања, што је самим тим, како је рекао, и јасан показатељ да су наши пољопривредни произвођачи заинтересовани за унапређење своје производње.