Greenfield локације
Током протекла два месеца Удружење грађана „Огарнизација“ из Огара организовало је радионице – обуке које су за циљ имале унапређење дигиталних знања и вештина за грађане са територије општине Пећинци.
Програм обуке под називом “Прозор у дигитални призор” финансирао је Завод за равноправност полова из Новог Сада, у оквиру конкурса за доделу средстава удружењима грађана за област равноправности полова са циљем унапређења родне равноправности у АП Војводини у 2021. години, а како нам је рекла Душанка Станковић, председница огарског удружења, током два месеца реализована је основна обука за рад на рачунару и коришћење савремених портала и дигиталних медија, док је посебан сегмент обуке обухватио предавања на тему безбедности на интернету.
„Посебно нам је задовољство што су пројектом обухваћене жене које су активни чланови заједнице кроз делатности својих удружења, такође и популација старијих грађана, која има потребу и жељу да користи савремену технологију у свакодневном животу. Рад са ученицима и младима који су се нашли и у улози асистената али и слушалаца је посебно занимљив и показао се као изузетно добра активност, нарочито сарадња међу различитим генерацијама и интеракција, што је и био један основних циљева пројекта „Прозор у дигитални призор“ – рекла нам је Станковић.
Предавачи су били Радослав Руњанин и мр Мирко Петровић, дипломирани инжењер информатике, по чијим речима потреба за дигиталном писменошћу, као битном елементу функционалне писмености 21. века, не познаје поделу на старе и младе, богате и сиромашне, урбано и рурално, јер цео свет функционише, како каже, као глобално информационо село.
“У том смислу су и били наши напори да се унапреде елементи дигиталне писмености припадница удружења жена из општине Пећинци, да се разбију предрасуде, да се страх од непознатог замени знатижељом и охрабре властити покушаји коришћења савремених, а већ увелико распрострањених ИТ технологија и сервиса. Уверен сам да ће за овај хетерогени и занимљиви аудиторијум, коришћење електронске поште, употреба друштвених мрежа за приватну комуникацију, али и за презентацију и промоцију делатности њихових удружења, приступ електронским сервисима, као и безбедно коришћење интернета и рачунара уопште имати бројне бенефите. Мој утисак је да је за све учеснице овај „прозор у дигитални призор“, како је духовито назван пројекат, проширио видике, а многима и одшкринуо врата за неке самосталније кораке у дигиталном свету” – казао је Петровић.
Завршни час одржан је у просторијама Етно куће Путник у Купинову, а полазницима су додељени сертификати за учешће у програму. Партнери на реализацији пројекта били су Туристичка организација Општине Пећинци, Општина Пећинци и средња Техничка школа „Миленко Веркић Неша” из Пећинаца.