Greenfield локације
Пољопривредни произвођачи из Пећинаца, Сибача, Попинаца, Прхова, Сремских Михаљеваца, Карловчића, Шимановаца и Деча, данас су у згради Општине присуствовали предавању које је организовало пећиначко Удружење пољопривредних произвођача у сарадњи са Агенцијом за развој општине Пећинци и Пољопривредном стручном службом из Сремске Митровице.
Како нам је рекао Немања Алексић из пећиначког Удружења пољопривредних произвођача, о предавању су обавестили путем СМС сервиса сва регистрована газдинства из осам насеља, и додао да су, с обзиром на пандемију и ранији почетак пролећне сезоне, реалтивно задовољни одзивом.
Алексић је истакао да су пољопривредници највеће интересовање показали за подстицајна средства за заснивање воћњака и винограда, набавку опреме за производњу и опреме за прераду пољопривредних производа, као и за средства за набавку прикључне механизације и система за наводњавање.
“Без опреме за наводњавање се практично више не може, јер је видљиво да се из године у годину повећава број сувих дана. Ово је посебно изражено у воћарству и повртарству, где је без заливних система практично немогуће организовати озбиљну производњу. Повећање површина које се наводњавају приметно је и у ратарству али у, за сада, још увек неупоредиво мањој мери” – рекао је Алексић, и додао да је од краја прошле године расписано 15 конкурса за подстицајна средства, 3 на републичком и 12 на покрајинском нивоу. Пољопривредници су имали прилику да се, каже, упознају и са условима за конкурисање за средства из ИПАРД програма.
Теме данашњег предавања су била – прихрана ратарских услова, стање цена житарица и минералних ђубрива, тржиште и продаја и конкурси и субвенције у аграру, а гости из пећиначке фабрике шећера говорили су о производњи шећерне репе.
Самостални стручни сарадник за ратартсво и саветодавац из ПСС из Сремске Митровице др Владимир Марић упознао је присутне са технологијом производње пшенице са акцентом на прихрану и ђубрење.
“С обзиром да доста пољопривредника, због високих цена минералног ђубрива, није јесенас извршило прихрану усева, указао сам им на важност примене ђубрива. Уколико ни сада не примене азотно ђубриво, то ће се директно одразити на приносе. Скренуо сам им пажњу и на сетву, на избор сорте, као и на то колико је значајно семе из оригиналног паковања, декларисано семе, а не са тавана” – казао је Марић и додао да је важно да се одради агротехника како треба, као и да се на основу анализе замљишта добију тачне препоруке за ђубрење и прихрану, што умногоме утиче на принос.
Општина Пећинци и ове године је финансирала анализу земљишта која је за регистрована пољопривредна газдинства са територије пећиначке општине била потпуно бесплатна.
“Резултати анализе земљишта су нашим пољопривредницима достављени још крајем јануара, како би на време знали којом врстом и којом количином ђубрива оптимално да прихрањују усеве. Ове године је бесплатном анализом обухваћено 300 узорака са око 500 ха обрадивих површина у власништву 80 газдинстава у нашој општини. С обзиром да се анализа земљишта врши на период од 4 године, а да пећиначка локална самоуправа ову меру спроводи 8 година, до сада је бесплатном анализом обухваћен већи део обрадивих површина у приватном власништву регистрованих пољопривредних газдинстава, што је значајно допринело унапређењу квалитета пољопривредне производње на нашој територији” – рекао нам је Немања Алексић.
Пољопривредни произвођачи из Доњег Товарника, Суботишта, Брестача и Огара, сутра ће бити у прилици да присуствују другом предавању у Доњем Товарнику у Ловачком дому са почетком у 9.00 часова.