Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Среда, 21. Октобар 2009.

Сузбијање насиља захтева системска решења

Повратак

Сузбијање насиља захтева системска решења
Сузбијање насиља захтева системска решења

Друга по реду едукација одржана у Пећинцима у оквиру пројекта „Насиље у породици и институционална заштита“, у организацији Аутономног женског центра, посвећена организовању Конференције случаја као најефикаснијег начина решавања проблема насиља у породици.

     Семинару одржаном 21. октобра, присуствовали су представници свих институција општине Пећинци које долазе у додир са насиљем у породици и које учествују у решавању овог проблема. Управо такав приступ, у који су укључени сви релевантни фактори, најбољи је пут ка сузбијању насиља у породици, нагласиле су тренерице Аутономног женског центра.

     „Конференција случаја је тимски састанак представника свих институција, које у локалној заједници треба да зауставе насиље“ – појаснила је тренерица Аутономног женског центра Љерка Мезга Ћурчин – „То је у ствари интердисциплинарни приступ, где сви стручњаци из области социјалне заштите (социјални радници, педагози, психолози, правници, полицајци, судије, тужиоци и лекари) удружују своја знања о насиљу у породици, размењују информације које поседују, свако из свог професионалног угла и утврђују мере заштите у сваком појединачном случају“. По њеним речима основни циљ Конференције случаја је да се направи план, на који начин ће се зауставити насиље у породици и којим мерама, као и да се прате ефекти предузетих мера, а уколико оне нису довољне да се доносе додатне мере.

     Снежана Игњатовић из Аутономног женског центра нагласила је, да је неопходно дасе се институције умрежавају, јер се насиље може сузбити само координираним деловањем институција.

     Тренерица Центра Миланка Петровић из лазаревачког одељења Градског центра за социјални рад Београд, где се овакав приступ случајевима насиља у породици већ неко време практикује, назвала је Конференцију случаја примером добре праксе. „Остварити добру међуресорску сарадњу је јако важно, јер насилник увек тражи слабу карику у ланцу институција“ – каже Миланка Петровић – „Ако све институције предузму мере из своје надлежности, насиље ће бити заустављено. Ако једна карика у ланцу попусти, насилник ће то искористити, јер су насилници углавном манипулативни и знају да искористе нефункционисање институција. Стога се овакав модел рада у Лазаревцу већ показао као делотворан приступ насиљу, који увећава успешност решавања таквих случајева, а по новом Правилинику, Конференција случаја постаје обавезан начин приступа сваком појединачном случају“.

     Директорка пећиначког Центра за социјални рад Биљана Јовичић, оценила је ову едукацију као изразито корисну, јер до сада у овој институцији није организована Конференција случаја, па су искуства колега које су већ радиле на овакав начин добродошла. Она је нагласила да је изузетно значајно што су семинару, поред представника Центра за социјални рад, присуствовали и представници других институција, које ће убудуће бити укључене у Конференцију случаја, што ће у многоме олакшати њено организовање.

Календар

Кликните на означено поље за детаље