Greenfield локације
Овогодишњом идентификацијом напуштеног земљишта у државном власништву,утврђен је број од 1.319 напуштених парцела у дванаест јединица локалних самоуправа. Правилна искоришћеност пољопривредног земљишта, представља важан циљ ресорних институција у Републици Србији, јер заједно са ваљаним третирањем и располагањем земљиштeм доприноси се јачању конкурентности пољопривреде и пољопривредних производа. Због тога је важна свеобухватна анализа статуса напуштеног и неискоришћеног земљишта, тренутног стања парцела и важећих прописа у овој области.
Процене, које нису задовољавајуће, показују да сваке године остане необрађено између 200 и 350 хиљада хектара обрадивог земљишта и ливада, док је површина напуштених пашњака знатно већа. Управо због оваквих података Управа за пољопривредно земљиште Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, већ трећу годину заредому сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (UNDP), наставља да улаже своје постојеће ресурсе у идентификацију напуштеног пољопривредног земљишта у државној својини као великог потенцијала за привлачење нових инвестиција и развој пољопривредног сектора, пре свега у делу који се бави органском производњом, али и пошумљавањем у сврху успостављања ветрозаштитних појасева који штите тло, кроз компоненту пројекта „Јачање руралне конкурентности и продуктивности у агробизнис сектору“.
Пројекат је ове године обухватио12 јединица локалних самоуправа: Панчево, Пећинци, Љубовија, Крупањ, Сопот, Барајево, Велико Градиште, Бојник (део), Мали Иђош, Србобран, Бачка Топола и Дољевац. Број парцела на којим је вршена теренска провера је 1.806, укупне површине 1.572,535. Утврђено је да је 1.319 напуштених парцела.Анализе су показале да је у градским општинама Града Београда, Панчеву и Великом Градишту највише идентификовано парцела, које могу да се искористе на адекватан начин док у Србобрану нема слободни парцела.