Greenfield локације
Поводом Дечје недеље, Културни центар Пећинци организовао је музичко-едукативне радионице за децу основношколског узраста са територије пећиначке општине, као и за кориснике Дневног боравка за децу и младе са сметњама у развоју у Суботишту, у оквиру пројекта „Заједно у ритму на селу – класична музика у цртаном филму“, који је подржао Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама.
Како нам је рекао директор КЦ Јован Деврња, ова установа је током прошле године у оквиру пројекта „Тело као инструмент – заједно у ритму на селу“ организовала активности за кориснике Дневног боравка са циљем да се укључе као равноправни у пројекте и активности намењене деци и младима, а ево и ове године, како каже, активности су усмерене и на младе у Суботишту.
„Са друге стране, овогодишњи пројекат је наставак пилот пројекта одржаног током Дечје недеље 2020. године када су реализоване исте радионице у основним школама у Шимановцима, Пећинцима и Ашањи. Услед успеха у реализацији задатих циљева прошле године, пројекат је проширен на осталих дванаест села у нашој општини, чиме је још једном испуњена тежња Културног центра Пећинци да допре до сваког места у општини и тиме до сваког детета“ – рекао нам је директор Деврња, и додао да су за крај активности у оквиру овогодишњег пројекта, у сарадњи са ОМШ „Теодор Тоша Андрејевић“ из Руме, планирана два концерта намењена деци.
Иако је пројекат посвећен Дечјој недељи, његов обим од тринаест радионица превазилази могућности реализације свих радионица у једној недељи, те ће трајати у периоду од 5. до 19. октобра. У прва два дана, 5. и 6. октобра, одрађене су четири радионице у Брестачу, Суботишту, Купинову и Обрежу. Следеће недеље, биће посећено шест села у три дана (12, 13. и 14. октобар): Огар, Доњи Товарник, Карловчић, Сремски Михаљевци, Сибач, Попинци.
Радионицама су прикључени и клавириста Наташа Арсенијевић из Купинова и гитариста Виктор Ђурић из Новог Сада, који уживо на својим инструментима изводе популарне мелодије из цртаних филмова.
„Циљеви постављени пред полазнике радионица су: упознавање са класичном музиком и применом, указивање на значај класике за опште образовање и развој личности, обогаћење звучног фонда, повезивање концепата из области музике са праксом, упознавање са клавиром и гитаром, укључивање деце и младих са сметњама у развоју у музичко извођаштво“ – казала нам је Бранислава Трифуновић, едукатор и координатор пројекта.