Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Уторак, 28. Септембар 2021.

Корак напред у раду са децом са сметњама у развоју

Повратак

Корак напред у раду са децом са сметњама у развоју
Корак напред у раду са децом са сметњама у развоју

Током протеклог викенда, 25. и 26. септембра у Специјалним резервату природе „Обедска бара“ у Обрежу реализован је пројекат „Заједно у ритму на селу са децом и младима са сметњама у развоју – Тело као инструмент“ у организацији Културног центра „Пећинци“, а под покровитељством пећиначке локалне самоуправе и Министарства културе и информисања Републике Србије.

Директор пећиначког Културног центра Јован Деврња истакао је том приликом да је ова установа током претходне две године реализовала пилот пројекат који је подразумевао да се деца и млади са сметњама у развоју упознају са техником телесних перкусија и науче како своје тело могу користити као инструмент.

„Овога пута хтели смо да што више педагога и стручних радника који су у директном контакту са њима оспособимо не би ли и они били укључени у креирање културно-образовних програма у нашој средини. С обзиром да у општини Пећинци има преко деведесет ученика основношколског узраста са потешкоћама у развоју и учењу који редовно похађају наставу, сматрали смо да је овакав вид стручног усавршавања потребан онима који су у директном контакту са њима, а то су васпитачи, учитељи, наставници и стручни радници“ – рекао је Деврња.

У оквиру пројекта, првог дана, 25. септембра, одржан је акредитовани стручни скуп под називом „Бројалице и телесна музика као средство развоја говора“ у сарадњи са Удружењем грађана „Отворени круг“ из Новог Сада, Предшколском установом „Стоногица“ из Сремске Митровице и Педагошким заводом Војводине. Учесници скупа били су педагози и стручни радници у образовним установама који се, између осталог, баве и образовањем деце и младих са сметњама у развоју.

По речима перкусионисте Ане Врбашки која је заједно са Марком Дињашким водила радионицу, није неопходно да учесници скупа и радионице имају слуха или осећај за ритам, јер како је рекла, њихове радионице су концептуално свет у малом који има своја правила.

„Сви су једнаки и функционишу по принципима здраве групе, а атмосфера у којој се ради је сигурна и погодна за раст и развој. Део вежби које се раде су вежбе дисоцијације пажње, те тако полазници уче да прате два и више токова док се крећу и говоре или певају. Техника телесних перкусија подразумева пре свега различите врсте тапшања, пуцкања прстима, лупкања по различитим деловима тела, ударања ногама о под, те се тако уместо инструмената за произвођење звукова користе руке, уста, прсти“ – изјавила је Врбашки.

Другог дана, у недељу 26. септембра одржане су три једночасовне радионице за учеснике, али и полазнике Драмске секције Културног центра који су били у прилици да се упознају са техником телесне перкусије. Једна од учесника радионице била је и Зорица Дмитрашиновић, учитељица у Основној школи „Слободан Бајић Паја“ у Пећинцима, која се у свом досадашњем раду доста сусретала са децом са сметњама у развоју.

„Драго ми је што сам имала прилику да будем део овог пројекта у оквиру којег сам доста тога сазнала и савладала, када је техника телесних перкусија у питању. Трудићу се да стечено знање применим на своје ученике и сигурна сам да ће бити резултата. Без обзира да ли дете има сметње у развоју или не, наше је да помоћу ове технике часове учинимо занимљивим, јер сам сигурна да помоћу ове технике могу да се савладају наставне јединице не само из музичке културе, већ и српског језика, математике, природе и друштва, физичког васпитања и других предмета“ – казала је Дмитрашиновић.

Скуп и радионица су организовани у складу са препорученим епидемиолошким мерама, тако да је већи део пројекта реализован у природи. Учествовало је двадесетпеторо запослених у пећиначким васпитно-образовним установама: Предшколској установи „Влада Обрадовић Камени“ у Пећинцима, Основној школи „Слободан Бајић Паја“ у Пећинцима, Основној школи „Душан Јерковић Уча“ у Шимановцима, Основној школи „Душан Вукасовић Диоген“ у Купинову, Дневном боравку за децу и младе са сметњама у развоју у Суботишту, као и стручне раднике из Школе за основно и средње образовање „Антон Скала“ у Старој Пазови и Основне музичке школе „Теодор Тоша Андрејевић“ у Руми.

По завршетку теоријско-практичног дела другог дана учесницима су уручена уверења о стручном усавршавању, а потом су сви присуствовали школском часу у природи и упознали се са природним богатством СРП “Обедска бара” у организацији Јавног предузећа „Војводинашуме“.

Календар

Кликните на означено поље за детаље