Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Недеља, 12. Септембар 2021.

Дух Бранковића и крв змајева су у нашем геному

Повратак

Дух Бранковића и крв змајева су у нашем геному
Дух Бранковића и крв змајева су у нашем геному

Средњовековни витезови, прелепе госпе и богата трпеза оживели су јуче под бедемима Купиника период средњег века и атмосферу каква је владала надомак последње престонице средњовековне Србије, током манифестације Купиник – Дани змајева коју по трећи пут организује Удружење „Зелени поглед“ из Купинова, под покровитељством пећиначке локалне самоуправе.

У част Змаја Огњеног Вука, српског деспота, легендарног ратника, владара и последњег правог средњовековног витеза српске традиције, манифестација је имала за циљ да прикаже сву величанственост великог и значајног периода наше историје.

Интонирањем химне „Боже правде“, у извођењу хора Полифоника из Сремске Митровице, званично је започео вишечасовни програм, а помоћник председника општине Пећинци Дејан Живановић том приликом је бројним посетиоцима пожелео да на тренутак осете тај величанствени дух прошлих времена, славних времена, славних личности из наше историје који никако не смеју бити заборављени.

„Одржавање и очување културно-историјских пројеката је приоритет рада Општине Пећинци. Управо је Купиник један од тих пројеката, јер се Купиник налази у генетском коду нас самих. Купиник је симбол једне слободе и борбе, симбол јаког човека и слободоумља, симбол нашег човека. Уколико не очувамо Купиник изгубићемо себе. Изгубићемо оно што је најбоље у нама. У том смислу дух Бранковића лебди овим просторима, а крв змајева је у нашем геному. Зато треба да поставимо високе циљеве и да их остваримо“ – истакао је помоћник Живановић, и додао да пећиначка локална самоуправа, уз велику подршку Покрајинске владе и Владе Републике Србије, улаже огромне напоре да се Купинику врати некадашњи сјај, и нагласио да је експропријација земљишта завршена, да су урађена ласерка снимања локалитета, као и да су почела прва опсежна археолошка истраживања.

Манифестацију је посетио и председник општине Пећинци Синиша Ђокић који том приликом, током разговора са организаторима обећао да ће пећиначка локална самоуправа безрезервно подржавати ову и сличне манифестације, јер је Купиник, као последња престоница средњовековне Србије, од непроцењивог значаја за очување српског националног идентитета.

Пре тачно 500 година, по речима Перице Одобашића археолога и председника Удружења „Зелени поглед“ из Купинова, Купиник је разорен. На походу султана Сулејмана на Београд, ова тврђава је страдала и од тада није обнављана. Стоји овако, каже Одобашић, пет векова.

„Ова година је на неки начин јубиларна, ако се уопште јубилејом може и звати нешто што је разарење. Све наше институције у општини на челу са нашом локалном самоуправом узеле су учешће у бројним дешавањима која организујемо, као што су трибине, предавања, изложбе посвећене Купинику и Змају Огњеном Вуку, а ове године, након прошлогодишње паузе, успели смо поново, по трећи пут, да доведемо витезове под бедеме Купиника. Такође, у процесу смо формирања музеја Купиник, који ће пословати у оквиру пећиначког Културног центра, а налазиће се управо овде у Купинову. Започела су озбиљна систематска археолошка истраживања овог локалитета који је толико значајан. Тако да је сва наша енергија усмерена управо на то – на тврђаву Купиник и на личности које су овде столовале. Змај Огњени Вук је један од њих, можда највећи, јер је он једном војничком каријером обележио овај простор. Постоје и јако лепе лирске приче везане за деспотску породицу Бранковић и Мајку Ангелину и њене синове, за једну просветитељску ноту коју су они донели овде, тако да ћемо се ми потрудити наредних година да свакоме од њих посветимо заслужену пажњу“ – рекао је Одобашић.

Легенда о витезу Змају Огњеном Вуку и даље живи и инспирише бројне генерације, а томе сведочи управо ова манифестација, која има за циљ да витешку културу, традицију и све њене високе вредности прикаже и пренесе данашњим генерацијама, а почасни гост Дана змајева, глумац Иван Вучковић нагласио је током обраћања да све велике земље на свету почивају на две ствари: на знању и традицији - знање улепшава и олакшава живот и води нас ка неким новим световима, а традицијом се све велике земље на свету диче, јер не постоји земља на свету, ни човек на свету који у једном тренутку свога битисања нису пали. Само они који, када се окрену иза себе виде свет који више није међу нама, али је свеприсутан у нама самима, наглашава Вучковић, само те државе и појединци могу да наставе даље.

„Ми данас гледамо у Змаја Огњеног Вука. Али не са очајањем и тугом зато што можда не личимо више на њега и на војску змајева која је постојала у овом нашем народу и нашој традицији. Гледамо га у нади да ипак у нама стоји тај ген, који се можда јесте успавао, можда нам се на тренутак учини да више не постоји, али мислим да се тај наш ген увек пробуди када треба, на запрепашћење свих наших непријатеља“ – казао је Вучковић.

А управо тај наш ген пробудио је на тренутак, на један дан, дух витештва под бедемима Купиника, који су током вишечасовног програма приказали витезови Удружења за очување старих заната и вештина „Бели орлови“, а њихове госпе музиком и плесом дочарале роматичну ноту тога времена. Пре самог почетка официјелног дела програма, председник удружења Бели орлови, Бојан Тасић, захвалио се организаторима на очувању наше историје, на дизању Купиника из мрака заборава и том приликом уручио Перици Одобашићу пехар на којем се налази грб Бранковића, који је, како је рекао симболично путовао са Косова и Метохије, преко Смедерева до Купиника.

Средњовековно село смештено у „Доњем граду“ Купиника је оживело, а бројна публика је била у прилици да учествује и види спектакуларне демонстрације витешких борби, пешадијског стреличарства, наступање борбених формација витезова Белих орлова, а укупан доживљај употпуниле су изложбе наоружања и опреме средњовековног ратника, радионице калиграфије и сликарства, сарачка и ковачка радионица, док су вредне чланице удружења жена из пећиначке општине и мештанке из Купинова, припремиле „Деспотску трпезу“ – приказ и дегустацију средњовековних специјалитета.

Подршку у организацији манифестације пружили су Туристичка организација општине Пећинци, Агенција за развој општине Пећинци, Спортски савез „Развој спортова“, пећиначки Културни центар, као и бројни пријатељи и спонзори, а свима, који су помогли манифестацију, организатор је уручио повељу „Змај Огњени Вук“ у знак захвалности за допринос неговању витешке традиције и културе средњег века.

Календар

Кликните на означено поље за детаље