Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Среда, 14. Април 2021.

Ефикасна услуга социјалне заштите кроз подршку младима

Повратак

Ефикасна услуга социјалне заштите кроз подршку младима
Ефикасна услуга социјалне заштите кроз подршку младима

У Општини Пећинци у току је четврта едукација за различите пружаоце услуга социјалне заштите из Пећинаца и Руме - Центри за социјални рад и Дневни боравци за децу и младе са сметњама у развоју, у оквиру пројекта “Услуге социјалне заштите за осетљиве групе” који реализују Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Немачка агенција за међународну сарадњу (ГИЗ). Општина Пећинци је једна од 15 пилот општина у Србији потписница Споразума о сарадњи, које добијају експертску подршку за унапређење услуга социјалне заштите.

Поред ове едукације - Клуб за младе по моделу ГриГ, одржане су још три едукације које су се односиле на подршку породици и млалолетницима са вишеструким сметњама у понашању, а како нам је рекла Биљана Јовичић директорка пећиначког Центра за социјални рад, стручним радницима доста значе овакве едукације, пре свега јер су свакодневни изазови велики.

“Изузетно нам значе овакве едукације, поготово када током овог времена пандемије нема неких организованих едукација, а изазови у раду су све већи и већи. Сва могућа нова сазнања нама значе у смислу бржег и ефикаснијег решавања неких наших проблема са којима се свакодневно сусрећемо. Наравно, и ова едукација се одржава уз несебичну помоћ пећиначке локалне самоуправе, а у оквиру подршке коју нам пружа ГИЗ у различитим сегментима – од стручних усавршавања и едукација до оснивања Саветовалишта за децу и младе са поремећајем у понашању” – рекла је Јовичић, и додала да је Клуб за младе по моделу ГРиГ социотерапијски клуб и представља метод рада и форму окупљања младих у групи са сличним потребама и циљем, где уз подршку два водитеља млади, са групом вршњака са сличним искуствима, уче једни од других, развијају социјалне и асертивне вештине, друже се и одрастају у подстицајној средини.

Четвородневној едукацији присуствује и Татјана Рајниш менаџерка ГИЗ пројекта “Услуге социјалне заштите за оситељиве групе”, по чијим је речима крајњи циљ пројекта да се кроз јачање институција и кроз развој капацитета пружаоца услуга социјалне заштите допринесе томе да пружање услуга буде ефикасно, транспарентно и више оријентисано ка потребама корисника.

“Овакви и слични тренинзи су управо одабрани на основу исказаних потреба које су идентификовале локалне самоуправе и Центри за социјални рад. Битно је да истакнемо да су ови акредитовани тренинзи, које спроводи ГИЗ пројекат Услуге социјалне заштите за осетљиве групе у сарадњи са Наледом, само мали део подршке локалним самоуправама у пружању услуга социјалне заштите, јер управо сектор социјалне заштите има важну улогу у друштву пружајући негу угроженом делу становништва, а та улога је сада посебно истакнута током ове пандемије. Пружаоци услуга су често на првој линији и сада се суочавају са додатним изазовима у свом раду. Мени заиста част да на овај начин упознам неке од њих, а желела бих и да се захвалим пре свега Општини Пећинци и директорки Центра Биљани Јовичић на гостопримству и организовању тренига” – изјавила је Рајниш, и истакла да је крајњи циљ задовољство корисника али и одрживост услуга.

Едукацију води психолог Љубиша Јовановић, према чијим речима ће током четвородневне едукације полазницима представити управо овај специфичан метод рада са младима који је заснован на социотерапијском клубу за младе, али биће представљени и други облици рада са младима.

Календар

Кликните на означено поље за детаље