Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Четвртак, 24. Јануар 2013.

У Пећинцима одржано предавање за пољопривреднике

Повратак

У Пећинцима одржано предавање за пољопривреднике
У Пећинцима одржано предавање за пољопривреднике

     Под покровитељством општине Пећинци, а у организацији Агенције за развој општине Пећинци, у среду 23. јануара одржано је предавање за пољопривредне произвођаче на тренутно веома актуелне теме - прихрана стрних житарица, резултати огледа на ратарским културама из 2012. године, вођење књига поља за индивидуалне произвођаче, заштита озимих усева од болести и штеточина и осигурање пољопривредних усева. Предавачи су били еминентни стручњаци – професори сановосадског Пољопривредног факултета и инжењери агрономије Пољопривредне стручне службе Сремска Митровица.

     “Агенција за развој општине Пећинци организовала је предавање са циљем да пољопривреди наше општине вратимо место које јој припада, јер је последњих година била запостављена иако од ње живи 90 одсто становника. Пошто сам ја инжењер агрономије знам колико је важно да пољопривредници на време сазнају све што је важно из области технологије производње и заштите биља. Теме предавања су веома занимљиве за пољопривреднике, а ми се надамо да је ово тек почетак, јер планирамо да организујемо још низ предавања о свим питањима и проблемима које тиште пољопривреднике и да им на тај начин помогнемо да унапреде своју производњу, постигну боље приносе и избегну ризике. Пошто је сада актуелна прихрана пшенице, биће речи о томе, али и о питањима важним за предстојећу пролећну сетву” – рекао нам је Милан Алексић, директор Агенције за развој општине Пећинци.

     Предаваче и заинтересоване пољопривреднике у Скупштинској сали поздравио је помоћник председника општине Миленко Великић.

      “Ваш одзив на предавање је доказ да је одлука о његовом организовању била исправна. Надам се да ћете сазнати доста тога што вас занима, а ја вас позивам да питате све што вас интересује и да нам дате сугестије да бисмо могли наредно предавање да осмислимо у складу са вашим потребама и интересовањима” – рекао је Великић.

     Зоран Аћимовић, самостални стручни сарадник за стрна жита из Пољопривредне стручне службе Сремска Митровица, говорио је о прихрани пшенице и упознао пољопривреднике са пројектом Покрајинског секретаријата за пољопривреду који је припремио књигу поља за произвођаче, како би евидентирали све оно што раде током године - ко год је био заинтересован, добио је књигу поља и упутства како да она буде у функцији боље производње.

     Катица Шкрбић из Пољопривредне стручне службе говорила је о производњи шећерне репе и препорукама које су засноване на анализи пропуста из претходних неколико година. Произвођачи су добили билтен за ову годину, у коме су били резултати огледа, као и препоруке сортимента.

      Професор др Тодор Марковић са Департмана за економику пољопривреде и социологију села Пољопривредног факултета говорио је о управљању ризицима у пољопривреди са посебним акцентом на осигурање плодова. Осврнуо се на стање у Србији, јер наша земља не спада у развијене земље по питању осигурања.

    “Желим да упознам пољопривреднике са новим облицима осигурања које постоје у Америци и неким другим земљама, и да заједно видимо да ли можемо да прихватимо те нове видове осигурања, како би пољопривредници били ослобођени ризика у производњи” – рекао је професор Марковић.

    С обзиром на актуелну тему о кукурузу који је угрожен плеснима, Сенка Мишковић, самостални стручни сарадник за заштиту биља, говорила је о проблему кукурузног пламенца који је направио велике проблеме прошле године и на кукурузу и на поврћу.

     “Пошто немамо могућност хемијског сузбијања кукурузног пламенца, заштита се своди на превентивне мере, на поштовање плодореда и начина сетве, као и сузбијање корова у усеву и на увратинама, и зато је битно да пољопривредници на време сазнају којим превентивним мерама могу да заштите кукуруз од ове опаке болести” – рекла нам је Сенка Мишковић, која је такође говорила и о раду и значају прогнозно-извештајне службе АПВ - организационе јединице Сремска Митровица.

     Владимир Марић, руководилац одељења за кукуруз Пољопривредне стручне службе акценат предавања ставио је на технологију производње кукуруза, од сетве до неге усева, јер сматра да је на прошлогодишњи лош принос кукуруза утицала не само суша, већ и одабир сортимента, густина сетве и примена агротехничких мера.

Календар

Кликните на означено поље за детаље