Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Петак, 5. Март 2021.

Стручно усавршавање за пружаоце услуга социјалне заштите

Повратак

Стручно усавршавање за пружаоце услуга социјалне заштите
Стручно усавршавање за пружаоце услуга социјалне заштите

Током претходна три дана, у општини Пећинци је одржана едукација у оквиру програма интензивног третмана деце са вишеструким сметњама у понашању, емоционалном и социјалном развоју и функционисању - ПИТ. Едукацију су водили представници Републичког завода за социјалну заштиту за различите пружаоце услуга социјалне заштите из Пећинаца, Руме и Сремске Митровице - од Центра за социјални рад, преко Дневних боравака до школа за децу и младе са сметњама у развоју.

Један од предавача била је и специјални педагог из Републичког завода за социјалну заштиту и аутор програма Интензивног третмана Нада Шарац, према чијим речима је циљ едукације стручно усавршавање, односно унапређење стручних компетенција полазника обуке.

“Проблем у понашању, односно те различите аберације у понашању деце и младих је врло учестала појава. Она је присутна у свим срединама, подједнако у великим градовима и мањим срединама, присутна је у школским срединама, код различитих пружаоца услуга социјалне заштите, и потребно је да као друштво имамо одређени одговор на такво понашање. У том смислу треба да развијамо програме који спречавају ескалацију проблема у понашању, да нудимо деци и младима одређене програме који развијају просоцијално понашање” – изјавила је Шарац.

Бранислава Максимовић Ћускић, дипломирани социјални радник, водитељ случаја и супервизор у Центру за социјални рад Пећинци, сматра да ће оваква врста едукације пружити њој и њеним колегама прагматична знања из области социјалне заштите која се могу применити у пракси.

“Сматрамо да ће нам овај програм дати конкретне смернице у поступању када радимо са овом осетљивом категоријом. Наш Центар ради и са малолетницима, не само са одраслим лицима, који манифестују разне поремећаје у понашању, те је потребно да унапредимо своје компетенције. Путем оваквих обука бићемо у прилици да се усавршимо, али и да научимо како и на који начин да помогнемо младима да реше неке своје проблеме. Такође, ово је прилика да се повежемо са другим установама пружаоцима услуга социјалне заштите и да разменимо искуства” – рекла је Ћускић.

Предавању је присуствовала и директорка пећиначке основне школе Милијана Срдић, као члан радне групе за израду, реализацију и праћење Плана за успостављање и унапређење услуге социјалне заштите.

“Једна од активности у оквиру пројекта Услуге социјалне заштите за осетљиве групе у који је укључена и наша општина је увођење услуге Саветовалишта за младе, које пре свега има за циљ да помогне младима у превазилажењу кризних животних ситуација, али и успостављање функционалних породичних односа и побољшање квалитета живота младих” – казала је Срдић и додала да ће ово предавање имати доста ефеката како на свакодневни рад стручњака у пећиначком Центру, Дневном боравку и основној школи, тако и на рад стручњака у оквиру Саветовалишта.

Пројекат “Услуге социјалне заштите за осетљиве групе” реализују Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Немачка агенција за међународну сарадњу (ГИЗ), а општина Пећинци је једна од 15 пилот општина у Србији потписница Споразума о сарадњи, које добијају експертску подршку за унапређење услуга социјалне заштите.

Календар

Кликните на означено поље за детаље