Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Среда, 23. Септембар 2009.

Канализација као еколошки фактор

Повратак

Канализација као еколошки фактор
Канализација као еколошки фактор

Сваког дана пречистач у Пећинцима преради око 1000 м³ канализационог отпада, који претвара у 1% хумуса и 99 % техничке воде.

     Пре више од две године општина Пећинци упустила се у пројекат изградње канализационе мреже на својој територији. Овај пројекат подразумева изградњу канализационе мреже у свих петнаест насеља општине, али и изградњу три пречистача стратешки распоређена по територији општине, који би прерађивали канализациони отпад. Први изграђени пречистач, у Пећинцима, оперативан је мање од годину дана и већ пречишћава канализациони отпад из неколико насеља, укључујући и Пећинце.

     На седници Скупштине општине Пећинци, одржаној 16. јуна, донета је одлука о оснивању Јавног комуналног предузећа „Канализација Пећинци“, а за вршиоца дужности директора овог предузећа иманован је Лазар Чикић.

     По његовим речима, прва ствар која пада у очи посетиоцима пречистача је одсуство смрада, који би се могао очекивати на месту, где се слива канализациони отпад из неколико насеља. За то је, каже он, заслужна најсавременија технологија, која се састоји из два дела. Први део је технички и прерађује крупне материја, а други биолошки, који све материје које стигну до пречистача претвара у техничку воду, која се може користити за заливање и фини хумус, који се може користити у пољопривреди и цвећарству.

     „Прво на шта канализациони муљ наиђе је корпа у главној црпној станици, која прима крупне отпатке, који се у њој задржавају. У следећем кораку издвајају се песак и маст и то је механички део процеса. У биолошком делу процеса, најпре се опасне хемијске материје, посебним поступком, преводе у материје које нису штетне по биљке, које би се могле заливати том водом. У следећем, аерационом делу процеса, удувава се ваздух богат кисеоником, који поспешује органско сагоревање активних материја, а потом се у такозваном накнадном таложнику муљ одваја од воде, која одлази у изливну грађевину, а потом у канал Галовицу“ - објашњава нам Лазар Чикић и додаје, да све досадашње анализе указују на то, да су параметри обично за педесет одсто виши од пројектованих и да је стога права штета што ова вода завршава у Галовици, уместо да јој се нађе примена у пољопривреди.

     Ипак, како нам је рекао, највећи проблем у функционисању овог у потпуности компјутерски контролисаног система, представљају несавесни грађани, који у канализацију бацају отпад којем ту није место. Наводи нам пример грађанина, који је казан за печење ракије директно спојио на канализацију, што је за резултат имало прегоревање пумпе. Највеће штете у биолошком смислу наносе прерађена уља, која уништавају активну материју у пречистачу и тако знатно успоравају и отежавају цео процес пречишћавања. По речима господина Чикића у канализацији су проналажене и ушне маркице свиња и многи други предмети, које он уредно сакупља, са намером да једног дана направи изложбу ових предмета, све у сврху едукације грађана на који начин треба користити канализацију.

     Вршилац дужности директора Јавног комуналног предузећа „Канализација Пећинци“, апелује на све кориснике канализационе мреже, да у канализацију не бацају прерађена уља и масти, испирану воду уколико раде са животињама болесним од заразних болести и паразита, запаљиве и експлозивне материје, кости, гипс, цемент, песак, отпатке хране, крпе, перје и длаке код шурења животиња, а посебно пластичну амбалажу, јер канализација није сметлиште, већ фин и скуп објекат, који добро ради и који морамо сви да чувамо.

Календар

Кликните на означено поље за детаље