Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Субота, 24. Новембар 2012.

Јапански амбасадор посетио општину Пећинци

Повратак

Јапански амбасадор посетио општину Пећинци
Јапански амбасадор посетио општину Пећинци

     Његова екселенција амбасадор Јапана Тошио Цунозаки посетио је синоћ општину Пећинци где је заједно са председником општине, Савом Чојчићем, и председником Скупштине општине, Николом Радосављевићем, свечано отворио изложбу јапанске графике XВИИИ и XИX века - Слике ефемерног света, из приватне колекције Нинка Радосављевића, чиме је званично обележен почетак манифестације „Дани јапанске културе у Пећинцима“.

     Председник општине Пећинци, Сава Чојчић, истакао је да ова манифестација приближава богату културну традицију Јапана српском народу, повезујући наша два народа и пружајући могућност да се упознамо са обичајима Јапана. „Народ Јапана је много пута помагао Србији и драго ми је да нам се барем на један дан пружа прилика да угостимо делегацију јапанске амбасаде и још више учврстимо и продубимо пријатељство. Верујем да је и господин Цунозаки, данас имао прилику да се упозна са српским народним обичајима, али и са потенцијалима наше општине.“ – казао је Чојчић.

     Јапански амбасадор је изразио уверење да ће се грађани Пећинаца кроз све делове богатог програма Дана јапанске културе у Пећинцима, боље упознати са културом Јапана. „Како се ове године навршава 130 година од прве размене званичних нота између Јапана и Србије, искрено се надам да ће ова промоција јапанске културе допринети како обогаћењу културног живота грађана Пећинаца, тако и јачању пријатељских односа између Јапана и Србије“ – изјавио је Тошио Цунозаки.

     Председник Скупштине општине Пећинци, Никола Радосављевић, рекао нам је да је културна манифестација оно што је овога пута било у центру пажње посете јапанског амбасадора Пећинцима, али да су му укратко представљени и привредни потенцијали општине. „Надамо се да ће за разговоре о привредној сарадњи бити још прилике. Његову екселенцију очекујемо поново у Пећинцима, када ћемо моћи да отворимо и привредне теме, покушамо да јапанске привреднике упознамо са привредни могућностима наше општине и позовемо их да код нас послују“ – рекао је први човек пећиначког парламента.

     Председник општине је господину Цунозакију на поклон уручио слику израђену на сада већ традиционалној Ликовној колонији у Купинову, са мотивима пшенице и Храма светог Саве.

     Овом приликом, јапански амбасадор и општинска делегација посетили су Музеј хлеба у Пећинцима, једну од највећих културних знаменитости овог краја, где је оснивач музеја Слободан Јеремић-Јеремија упознао високог госта са развојем технологије производње пшенице и хлеба кроз векове на овим просторима, али и са духовним аспектима хлеба у српској традицији.

     У Основној школи „Слободан Бајић-Паја“ ученици су након пригодног програма господину Цунозакију уручили Писмо пријатељства и Зборник својих радова посвећених јапанској култури, а изложбом и презентацијом коју су припремили, показали су колико знају о овој далекој земљи.

     Директорка Културног центра Пећинци Дејана Стаменковић је амбасадору поклонила купиново вино, као пример здравог производа из Србије и монографију „Фрушкогорски манастири“, као један од симбола српске духовности, а ПР Едукативног центра Дисципулус, мр Милана Мркаљ, опремила је три ученице економске школе у традиционалну јапанску одећу гејши и амбасадору уручила оригами ждрала, на којем су ученици основних школа из Пећинаца и Купинова исписали поруке пријатељства јапанском народу.

     Високи гост је послужен и традиционалним сремским ђаконијама, које су припремила удружења жена „Сремица“ и „Шимановчанке“.

     У оквиру „Дана јапанске културе у Пећинцима“, које организује пећиначки Културни центар, под покровитељством општине Пећинци и амбасаде Јапана, у току наредне три седмице биће приређени различити културно-уметнички садржаји као што су књижевне вечери, пројекције филмова Акира Куросаве, али и оригами радионице за ученике основних школа са територије општине.

Календар

Кликните на означено поље за детаље