Greenfield локације
Основне школе са територије пећиначке општине прикључиле су се програму „Школе за 21. век“ чији је покровитељ британска Влада, а који се у Србији спроводи уз подршку Министарства просвете и Владе Србије. На конференцији одржаној 28. јануара у Београду, присуствовале су директорице све три основне школе са територије пећиначке општине, а присутнима се обратила директорка Бритиш Концила у Србији Клер Сирс, министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић, британска амбасадорка у Србији Шан Меклеод, као и премијерка Републике Србије Ана Брнабић.
Како нам је рекла Милијана Срдић директорица пећиначке Основне школе „Слободан Бајић Паја“ програм има за циљ да ученици узраста 10-15 година стекну вештине критичког мишљења и решавања проблема, као и да ће, поред стицања вештина критичког мишљења и решавања проблема, деца усвојити практичне вештине програмирања и имати прилику за усавршавање својих вештина кроз програмирање физичких уређаја
„Све три школе са територије наше општине том приликом су преузеле Микро:бит уређаје (џепне компјутере) као донацију Британског савета. Основна школа „Слободан Бајић Паја“ је добила 40 микро:бит уређаја, док су ОШ „Душан Јерковић“ и ОШ „Душан Вукасовић Диоген“ добиле по 30 џепних рачунара, уз помоћ којих ће деца програмирати и које ће користити за решавање свакодневних проблема из разних школских предмета. Овај уређај омогућава ученицима, пре свега, да уче на забаван, интерактиван и иновативан начин“ – рекла је Срдић, и додала да подучавање деце вештинама за 21. век представља улагање у њихову будућност, а тиме и у будућност наше државе.
Она је, такође, додала да је, поред дигиталне писмености која се усваја на часовима информатике, за напредак како друштава тако и појединаца, неопходно креативно, критичко и аналитичко размишљање при решавању проблема, а да је програм „Школе за 21. век“ одговор на овај захтев.