Greenfield локације
У оквиру пројекта „500 задруга у 500 села“ у Палати Србија у Београду, 25. новембра, министар Милан Кркобабић задужен за регионални развој и копредседник Националног тима за препород села Србије потписао је 58 уговора за доделу бесповратних средстава са представницима општина и земљорадничких задруга, међу којима и са Општином Пећинци и Земљорадничком задругом „Шимановци“.
Средства се додељују у оквиру Програма подршке спровођењу мера равномерног регионалног развоја Републике Србије учешћем државе у економско-финансијским подстицајима за оснивање нових задруга и инвестиционе пројекте постојећих задруга у 2019. години, а по речима председника општине Пећинци мр Жељка Трбовића, изузетно је значајно што се међу тих 58 задруга нашла и једна из наше општине.
„Иако је општина Пећинци већ индустријски развијена, пољопривреда је, такође, један од кључних стратешких праваца развоја наше општине. Због тога је улагање у пољопривреду изузетно значајно, јер још увек један део становништва у нашој општини живи од пољопривредне производње. Земљорадничка задруга „Шимановци“ је само један пример како се може унапредити и развијати пољопривредна производња, те се надам да ће наредне године више задруга са територије наше општине аплицирати за средства, а локална самоуправа ће им, као и до сада, пружити пуну подршку“ – истакао је председник Трбовић.
Земљорадничка задруга „Шимановци“ остварила је право на бесповратна средства у износу од око 14,2 милиона динара, а како нам је рекао Саша Радивојевић директор Задруге у питању су наменска средства која ће бити искоришћена за набавку две силосне ћелије капацитета по 190 тона, ваге од 60 тона, лабораторије за испитивање квалитета житарица, као и за набавку остале припадајуће опреме.
„Наравно, изузетно нам значе ова средства, првенствено, јер ћемо смањити губитке који су настајали приликом утовара и истовара. До сада смо вршили пријем и откуп житарица од коопераната у подно складиште, тако да смо имали доста штете приликом транспорта, што више неће бити случај када се утовар и истовар буде вршио транспортерима“ – рекао је Радивојевић.
Министар Кркобабић изјавио је да је држава у последње три године уложила доста у развој задругарства, као и да то представља сигуран образац напретка.
„У питању су и велика и мала средства. Велика, јер први пут држава на такав начин улаже у задругарство и носиоце пољопривредних газдинстава, мала, ако узмемо у обзир колико је заиста потребно улагати. Очекујемо да у наредном периоду ово буде кључна тема Србије. Хоћемо и морамо да зауставимо пражњење села“ – изјавио је министар Кркобабић, и додао да је од 2017. године бесповратним средствима помогнут рад 152 задруге и начињен историјски помак у задругарству Србије, као и да, са овим пројектом и пројектима Националног тима за препород села Србије, његов Кабинет активно ради на изгледима да села у Србији спасе пражњења и одумирања.