Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Четвртак, 29. Август 2019.

Очишћено 70 тона органског материјала

Повратак

Очишћено 70 тона органског материјала
Очишћено 70 тона органског материјала

Заменик председника општине Пећинци Зоран Војкић посетио је јуче учеснике 22. Међународног волонтерског еколошког кампа „Обедска бара 2019“, који већ десетак дана раде на ревитализацији влажних ливада у Специјалном резервату природе Обедска бара.

Војкић је том приликом изјавио да је СРП Обедска бара друго заштићено природно подручје у свету и да представља велико богатство које мора бити очувано.

„Значај еколошког кампа је у томе што ови млади људи из целог света већ 22 године долазе да раде на очувању овог великог природног богатства, али и да се едукују и да скрећу пажњу домаће и стране јавности на значај Обедске баре. Поред тога, они су и наши најбољи промотери. Свако од њих ће по повратку у своју земљу пренети причу о природном богатству и лепоти наше општине. Због тога Општина Пећинци већ 22 године финансијски подржава овај камп и то ће чинити и убудуће“ – рекао је Војкић.

Међу 14 волонтера из 10 земаља света су и камп лидерке из Русије и Турске Маргарита Резанова и Нанси Гузелис. Резановој је ово пети волонтерски камп, али први у Србији.

„Познавала сам већ неке људе из Србије и веровала сам у Младе истраживаче Србије, и зато сам одлучила да се опробам као камп лидер. Желела сам да помогнем у очувању другог најстаријег заштићеног подручја у свету и да се упознам са интересантним људима из целог света, од којих су неки били спремни да дођу са другог краја планете да би помогли у очувању овог резервата“ – рекла нам је Резанова.

Нанси Гузелис је други пут у Србији, а како нам је рекла, задивљена је природом у Купинову.

„Драгоцено је искуство бити у овој дивној природи и помагати у њеној заштити. Организатори и колеге волонтери су сјајни. Све радимо заједно, а помаже нам и локално становништво. Људи су овде заиста љубазни и увек спремни да нам помогну“ – изјавила је Гузелис.

Раме уз раме са волонтерима на чишћењу влажних ливада ради и помоћник директора Покрајинског завода за заштиту природе др Слободан Пузовић, који је изнео податак да је на овогодишњем кампу очишћено преко три хектара влажних ливада и пашњака, са којих је уклоњено око 70 тона органског материјала и наноса. Тиме су, како је рекао, креирана добра станишта за мрест риба, развој акватичних биљака, водоземаца и гмизаваца, а нарочито за барске птице по којима је Обедска бара изузетно позната.

„Мере активне заштите које трају преко 20 година дају видљиве резултате. Када смо почели са волонтерским камповима на Обедској бари се гнездило само три врсте чапљи, око 200 парова. Данас се овде гнезди преко 1.000 парова, а заступљено је свих 11 европских врста чапљи“ – нагласио је Пузовић.

Организатор кампа, заједно са Младим истраживачима Србије, је Удружење „Зелени поглед“ из Купинова, а председник удружења Перица Одобашић каже да су волонтерски кампови већ вишедеценијска традиција у Купинову.

„Двонедељни еколошки камп се завршава у суботу, 31. августа, а већ у недељу, 1. септембра, почиње археолошки камп, тако да ће Купиново месец дана у континуитету бити домаћин волонтерима из целог света“ – рекао је Одобашић.

Покровитељи 22. Међународног волонтерског еколошког кампа „Обедска бара 2019“ су Општина Пећинци и Министарство омладине и спорта Републике Србије, а партнери на пројекту су Туристичка организација Општине Пећинци, Покрајински завод за заштиту природе, Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине и ЈП Војводинашуме.

Календар

Кликните на означено поље за детаље