Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Субота, 14. Децембар 2024.

Културно наслеђе као основа женског предузетништва

Повратак

Културно наслеђе као основа женског предузетништва
Културно наслеђе као основа женског предузетништва

У рестаурираним просторијама економског објекта Етно куће Путник у Купинову, у организацији Удружења грађана „Огарнизација“ из Огара и пећиначке Туристичке организације, 10. децембра је одржана едукативна радионица „Културно наслеђе - основа женског предузетништва“. Пројекат је подржан од стране Завода за равноправност полова из Новог Сада и Општине Пећинци, а програмом је обухваћено 25 полазника са подручја општине Пећинци, међу којима су већином жене из удружења жена и жене носиоци пољопривредних газдинстава.

Директорка Туристичке организације општине Пећинци Љубица Бошковић, је на почетку кориснике програма упознала са резултатима пројекта Конзервације, рестаурације и адаптације канцеларије и вајата, и истакла да је ово згодна прилика да се пред крај године окупе стожери туристичке привреде пећиначке општине, поразговарају о даљим плановима, похвале резултатима досадашњег рада, као и да нешто ново и корисно науче.

„Мисија туристичке организације општине Пећинци је промоција туристичких знаменитости, природних лепота, културно-историјских вредности, гастрономских специјалитета и свих чинилаца туристичке понуде. Едукације су саставни део нашег деловања. Овај панел је прилика да сви нешто научимо, добијемо нове идеје и поделимо знање и вештине које имамо. Аутентичност је најзначајнија међу вредностима које савремени туриста тражи, а наше жене из удружења су ризница тога, иако понекад нису свесне ове чињенице“ – рекла је Бошковић.

Предавања из области туризма и менаџмента у туризму организована су у форми вишесатне панел дискусије, а панелисти су били др Милош Ћурувија, професор струковних студија, Ивана Ракарић, мастер архитектуре и Михајло Берчек, новинар.

Душанка Станковић, председница Удружења грађана „Огарнизација“,истакла је да је програм „Културно наслеђе – основа женског предузетништва“ препознат и подржан од стране покрајинског Завода за равноправност полова из Новог Сада, зато што за циљ има повећање информисаности корисница програма о могућностима самозапошљавања у руралној средини.

„Овом едукацијом смо појаснили кораке у креирању производа заснованог на локалној традицији и култури, дефинисали нове идеје и начине да постојећа традиционална знања и вештине пласирамо као туристички производ. У току рада, учеснице програма су добиле смернице за креирање аутентичног производа, његово унапређење и промовисање“ – казала је Станковић.

Представнице свих удружења жена донеле су производе по којима се издвајају и које сматрају најзанимљивијим из свог асортимана, а предавачи – панелисти су свакој од њих дали коментар и понудили идеје и могућности за бољи пласман на туристичко тржиште наше земље.

По завршетку дискусије, запослени у Туристичкој организацији општине Пећинци су учеснике повели у обилазак реновираног објекта, показали су им све просторије и спољашњост куће, која сада блиста новим сјајем.

Календар

Кликните на означено поље за детаље