Greenfield локације
Треће у низу предавање у оквиру пројекта “Знамените жене Купиника” који реализује Културни центар “Пећинци” под покровитељством Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и пећиначке локалне самоуправе одржано је 19. новембра у сали Ловачког дома у Купинову.
О животу Барбаре Франкпан говорио је Борис Стојковски, историчар и редовни професор на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду.
“О животу српске деспотице и жене деспота Вука Бранковића, познатијем у народу као Змај Огњени Вук, која је живела у Купинику највише можемо сазнати у Трсатском реликвијару објављеном 2020. године аутора и историчара уметности Бранислава Цветковића. Управо се у тој књизи спомиње да је Барбара била православне вере, бар у том периоду када је била у браку са деспотом Вуком. Управо овај реликвијар је наслеђе предака деспота Вука Бранковића који је Барбара наследила и поклонила католичком манастиру на Трсату код Ријеке. Барбара са деспотом Вуком није имала порода” - рекао је, између осталог, на предавању Стојковски.
Живот супруге Стефана Бранковића, Ангелине, чије име носи и манастир Обед који се налази у непосредној близини Купинова представила је Светлана Томин, редовна професорка средњовековне књижевности на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду.
“Посвећеност породици и та велика њена љубав према супругу Стефану је нешто што је синомим за Ангелину Бранковић. Албанка која се удала за слепог човека, дошла у његову постојбину и све учинила да негује традицију те породице. Значајне су њене заслуге за православну цркву, за неговање идентитета. Она чува књиге Бранковића са ознаком да јој припадају, подиже мананстире и преноси мошти. Та чињеница преноса моштију у средњем веку је изузетно важна и управо се за жене везује тај религијски акт” - наводи Томин.
Трећа знаменита жена Купиника о којој је било речи је Јелена Јакшић, а њен живот представио је Перица Одобашич, археолог и кустор у музејској јединици “КЦП - Музеј Купиник”.
“Иако различитог етничког порекла, све три знамените жене Купиника су оставиле значајан траг у српској националној историји средњег века. Повезаност ове три жене се огледа у томе што су све три биле деспотице, односно супруге српских владара. Иако нису биле у крвном сродству, породичним везама су блиско повезане: Ангелина Бранковић је била стрина Барбариним супругу, Змај Огњеном Вуку и свекрва Јелени Јакшић. Личну снагу и историјски значај показала је од момента када је по први пут постала удовица. Била је сведок бурних историјских догађаја како унутрашњих превирања у Угарској, тако и пропасти угарске државе 1526. године и опадања утицаја српског великашког и првачког сталжена у Угарској, а самим тим и пропасти већ ослабљене српске државности” – казао је Одобашић.
Предавања су током новембра одржана и у сремскомитровачком Музеју Срема и Завичајном музеју у Руми, а едукативни материјал настао у оквиру овог пројекта намењен је ученицима виших разреда све три основне школе на територији пећиначке општине, који ће бити у прилици да се на часовима историје и књижевности упознају са женама које су на неки начин биле у сенкама својих владара, али итекако обележиле један важан период српске средњовековне историје.
Личности које су везане за последњу престоницу српске деспотовине визуелно су дочарале чланице Удружења за неговање старих заната и вештина “Бели орлови”, а модератор предавања била је Николина Одобашић из Купинова, студенткиња завршне године Филозофског факултета у Новом Саду на одсеку културологија.