Greenfield локације
Ових данa приводе се крају радови на рестаурацији Етно куће Путник у Купинову – споменика културе од великог значаја који датира с краја 18. и почетка 19. века. Укупна вредност пројекта је милион и по динара, а радове суфинансирају Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама са 1.200.000 динара и Општина Пећинци са 300.000 динара.
Радове је недавно обишао и председник општине Пећинци Синиша Ђокић, који је том приликом истакао да је очување и обнављање историјских и културних споменика изузетно важно, јер на тај начин чувамо сећање на своју прошлост, на своју традицију и на начин живота наших предака, а то је, како је рекао, темељ за очување националног идентитета, како код данашњих тако и код будућих генерација.
У Етно кући Путник су смештене и просторије Туристичке организације општине Пећинци. Како нам је рекла директорка ТО Пећинци Љубица Бошковић у потпуности ће бити рестаурирана спољашњост некадашњег економског објекта домаћинства и унутрашњост три просторије, чиме ће објекту бити враћен аутентичан изглед какав је имао пре два века.
„Тек када смо огулили зидове видели смо да је зуб времена нагризао зидове више него што је првобитно изгледало, тако да ће радови на обнови потрајати дуже него што смо очекивали, али рестаурација се врши аутентичним материјалима и техникама и заиста ће дати нови живот објекту. Због тога ће се, верујем, сав уложени труд исплатити, а ја се унапред радујем резултатима и због све већег броја посетилаца овог историјског и туристичког локалитета и због свих нас који овде радимо“ – каже Бошковић.
За рестаурацију се користе искључиво природни материјали – земља, плева, слама и креч, а и сама техника рада је потпуно иста као када је кућа грађена.
„Земљу смо донели са Фрушке горе. То су лес и глина у одређеној размери. Земља је у праху и за сваки слој зида правимо тачно одређену мешавину. За најгрубље слојеве земљу мешамо са сецканом сламом и плевом, а како се приближавамо вишим, финијим слојевима зида, тако уситњавамо мешавину коју додајемо и тиме армирамо земљу да би била јача. На крају ћемо све прекречити мешавином песка и креча, како бисмо добили белину која је некада била одлика оваквих кућа“ – рекла нам је Ивана Ракарић, мастер архитектуре која се специјализовала за обнову старих кућа од земље.
И док обнова траје, запослени у Туристичкој организацији не дангубе, већ су чак и обогатили понуду за посетиоце. Тако поред бројних већ постојећих радионица, сви посетиоци овог локалитета док трају радови на рестаурацији, а то се посебно односи на ученике на екскурзијама, имају прилику да учествују у радионици у оквиру које се ради управо са земљом и материјалима који се користе у обнови куће и да оду богатији за једно искуство које у данашње време мало где могу стећи.