Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Недеља, 25. Август 2024.

25 година еколошког кампа у Купинову

Повратак

25 година еколошког кампа у Купинову
25 година еколошког кампа у Купинову

У години када се обележава 150 година од прве административне заштите Обедске баре, у Купинову се одржава 25. Међународни волонтерски еколошки камп „Обедска бара“. Организатори Кампа у години двоструког јубилеја су Удружење „Зелени поглед“ из Купинова и Млади истраживачи Србије, у сарадњи са Туристичком организацијом општине Пећинци, а покровитељ Кампа је Општина Пећинци.

Специјални резерват природе „Обедска бара“ простире се на непуних 10.000 хектара и први пут је административно заштићен 1874. године, а од деведесетих година прошлог века има статус специјалног резервата природе. Ове године камп је окупио 10 волонтера – девет из инстранства и једног из Србије који је уједно и камп лидер.

Волонтере је 22. августа посетио заменик председника општине Пећинци Зоран Војкић, који је истакао да пећиначка локална самоуправа од самог почетка финансијски подржава рад Кампа, јер препознаје да је Обедска бара изузетно природно богатство општине Пећинци.

„Надам се да је ово за све вас једно велико позитивно искуство и да ћете одавде понети лепе успомене. Ви сте на неки начин промотери Обедске баре и наше општине, јер по повратку у своје државе преносите причу о овом бисеру природе, који је део природног наслеђа не само наше општине, не само Србије, већ и Европе и целог света. Због тога ће Општина Пећинци наставити да подржава све напоре на очувању Обедске баре“ – рекао је Војкић.

У раду кампа ове године учествује по троје волонтера из Шпаније и Немачке и по један из Италије, Турске и Француске. Уте Фрунија долази из Хановера и студира очување природе, а ово јој је прва посета Србији.

„Доживели смо веома топлу добродошлицу, посебно од локалног становништва. Мени је посебно занимљиво било да видим овако пространо ненасељено подручје са чистом природом, јер је Немачка густо насељена и овако нешто се ретко виђа. Такође сам се упознала са вашом богатом историјом, посебно са тврђавом Купиник. Волела бих да се за неколико година вратим и да видим колико је унапређена животна средина, знајући да сам и ја допринела томе“ – рекла нам је Уте.

Прве активности на очувању Обедске баре спроводе се од 1992. године, а први међународни волонтерски еколошки камп је одржан 1997. године, каже Перица Одобашић, председник Удружења „Зелени поглед“.

„Кампови нису одржавани током бомбардовања наше земље 1999. године и током пандемије корона вируса, тако да је ово 25. еколошки камп. Циљ ових активности је да се уклањањем инвазивног растиња очувају влажне ливаде на којима се вода дуже задржава и које су хранилиште за птице и њихово потомство. Пропадањем влажних ливада дошли смо у ситуацију да су неке врсте птица престале да се гнезде на Обедској бари. Ревиталиацијом влажних ливада постигли смо да се у последњих 10 година поједине птичје врсте, попут црног и белог ибиса и чапље кашикаре, врате на ово подручје након више од неколико деценија одсуства. То је набољи показатељ да активности које спроводимо дају резултате“ – каже Одобашић.

Он истиче да за очување Обедске баре нису битне само активности која се спроводе у самом Резервату, већ да је изузетно важно да се и у насељима која се наслањају на Обедску бару не спроводе активности које могу негативно утицати на живи свет.

Календар

Кликните на означено поље за детаље