Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Петак, 29. Мај 2026.

Спасовданским данима обележена сеоска и храмовна слава у Дечу

Повратак

Спасовданским данима обележена сеоска и храмовна слава у Дечу
Спасовданским данима обележена сеоска и храмовна слава у Дечу

Овогодишњи Спасовдански дани у Дечу, које су, под покровитељством општине Пећинци, заједнички организовали Црквена општина Деч, Удружење „Социо-екологично“, Удружење жена „Веселице“, Певачка група „Свитац“, Коњички клуб „Зора“, Ловачко друштво „Деч“, мештани и Месна заједница Деч, окупили су велики број учесника и посетилаца.

На сам Спасовдан, у Храму Вазнесења Господњег, након свете литургије којој је присуствовао и заменик председника општине Пећинци Зоран Војкић, уручене су Спасовданске повеље ученицима из Деча за постигнуте успехе у учењу и спорту, као и појединцима који су својим радом и залагањем допринели промоцији села, развоју локалне заједнице и православног храма у Дечу. Значајну подршку организацији свечаности пружило је Удружење „Социо-екологично“.

Програм је настављен у петак концертом Певачке групе „Свитац“, који је одржан у храму пред бројном публиком. Вече је било посвећено традиционалној и духовној музици, са посебним освртом на игуманију Меланију, рођену Дечанку, којој је била посвећена уводна песма „Српска мати Меланија“.

Публика је током вечери имала прилику да чује традиционалне песме из различитих крајева Србије, док су специјални гости концерта били чланови Тамбурашког оркестра Љубинка Лазића, који су својим наступом додатно обогатили програм.

Удружење жена „Веселице“ из Деча у суботу је, на платоу испред храма, организовало манифестацију на којој је учествовало 12 удружења жена која су представила рукотворине, традиционалне производе и обичаје свог краја, а посетиоци су имали прилику да пробају домаће колаче, пите и друге специјалитете које су учеснице припремиле. На манифестацији је наступила и Певачка група „Свитац“.

Истог дана, Коњички клуб „Зора“ организовао је фијакеријаду, па су бројни посетиоци имали прилику да уживају у вожњи фијакерима улицама Деча.

Суботњим свечаностима је присуствовао и покрајински посланик Александар Мандић.

У суботу је одржана и ловачка шицара коју је организовало Ловачко друштво „Деч“. Млади из Деча организовали су дводневни турнир у малом фудбалу на теренима за мале спортове, на којем је наступило 16 екипа, а најбољима су додељене новчане награде, пехари и захвалнице.

Сарадња Црквене општине, пећиначке локалне самоуправе, Месне заједнице и локалних удружења још једном је показала значај заједништва и ангажовања мештана у очувању традиције, културе и идентитета Деча.


Календар

Кликните на означено поље за детаље