Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Недеља, 9. Фебруар 2020.

Развој пољопривредне производње у складу са модерним токовима

Повратак

Развој пољопривредне производње у складу са модерним токовима
Развој пољопривредне производње у складу са модерним токовима

Током протекле недеље, одржана су зимска саветовања за пољопривредне произвођаче са територије пећиначке општине у Пећинцима, Доњем Товарнику и Купинову, које је организовало пећиначко Удружење пољопривредних произвођача у сарадњи са Агенцијом за развој Општине Пећинци и Пољопривредном стручном службом из Сремске Митровице, чији су стручни сарадници Зоран Мартиновић, др Владимир Марић и Сенка Мишковић, били на располагању пољопривредницима за сва питања везана за теме предавања - прихрана пшенице, заштита биља, заштита и очување земљишта, сточарство, доступне субвенције у сточарству, као и да чују који су актуелни хибриди кукуруза нашег познатог института за кукуруз Земун Поље.

Како нам је рекла Маријана Панић, председница Удружења пољопривредних произвођача општине Пећинци, задовољна је одзивом пољопривредника у Пећинцима, Купинову и Доњем Товарнику, а велику заинтересованост пољопривредници су, каже, показали за разне болести пшенице и кукуруза, које су могли и да виде на слајдовима, али и за савете везане за саму сетву.

“Зимско саветовање за пољопривредне произвођаче покрива многе области које пољопривредницима значе током целе године. С обзиром да смо бесплатну анализу земљишта поделили пољопривредицима, ово је био прави тренутак да чују драгоцене савете стручњака Пољопривредне стручне службе из Сремске Митровице везано за ђубрење земљишта и прихрану пшенице. Активно су учествовали у едукацији, а све то показује да су наши пољопривредни произвођачи заинтересовани за унапређење производње у складу са модерним токовима пољопривредне производње” – рекла је Панић.

Стручни саветник ПСС Зоран Мартиновић саветовао је пољопривреднике о актуелним темама везане за прихрану пшенице и ђубрење земљишта, а по његовим речима никако не треба журити са применом ових агротехничких мера.

“С обзиром да је земљиште један од ретких ресурса који човек не може да створи, саветовао сам пољопривредне произвођаче о очувању земљишта, а дотакао сам се и прихрањивања пшенице и ђубрења, теме које су тренутно актуалне. Приметио сам да су у јануару, пошто је било релативно топло и суво време, многи почели са прихраном, а неки су и завршили. Сматрам да је то исувише рано, а и киша која је пала ових дана је то доказала. Измерио сам 36 литара да је пало за ова два три дана, а падала је и јутрос, што значи да су то велике количине падавана. У таквим ситуацијама, азот који се сувише рано убаци, спушта се много ниже него што је биљкама потребно, јер је азот веома покретљив и са атмосферским падавинама се спушта у ниже слојеве земљишта, а некад може да буде и трајно изгубљен ако дође до водотокова и са том водом он одлази. Моја препорука је да се сачека, да се прати временска прогноза, да видимо како ће половином фебруара бити време, па ако се очекује сувљи и топлији период, онда у том периоду треба обавити ђубрење. Ако се очекују неке велике количине падавина, евентуално и снег, што је могуће за средину фебруара, свакако да можемо одложити ђубрење. Без обзира што пшеница код многих сада не изгледа лепо, због сувог и топлог периода, и са јутарњим мразевима који умеју да оштете вршни део листа, чим отопли, чим падне мало кише и када се дода ђубриво, пшеница ће се опоравити” – истакао је Мартиновић.

Др Владимир Марић самостални стручни сарадник за ратартсво и саветодавац, скренуо је пажњу пољопривредним произвођачима колико је неопходно да се пре свега уради анализа земљишта, да се направи план ђубрења, као и да се затим на основу те анализе добију препоруке колико треба ђубрива применити, у ком облику и када треба применити.

“Скенуо сам им пажњу на значај органског и минералног ђубрења земљишта, као и начин на који треба применити ђубриво, јер то је једна агротехничка мера која је јако битна у производњи, не само кукуруза, него и других ратарских култура. Многи произвођачи гледају да уштеде у својој производњи на тај начин што ће изоставити ову агротехничку меру која је јако битна” – сматра Марић.

Као и сваке године, стручни сарадник ПСС Сенка Мишковић причала је о безбедној примени пестицида, проблемима са штетним микроорганизмима, пре свега са инсектима.

“Јако је важно да научимо биологију инсеката, како се сузбијају, да ли има ефекта да се сузбијају, а при томе наравно да се води рачуна, ако морамо да урадимо третман, када га радимо због пчела. Безбедна заштита биља не искључује примену пестицида, али нам је циљ да пољопривредним произвођачима скренемо пажњу да хемија није свемогућа, да урадимо низ превентивних мера и само када морамо делујемо са пестицидима, са одређеном групом пестицида у одређеној фази и одређеном добу дана што је јако битно” – изјавила је Мишковић.

Стручни сарадник ПСС Јован Бојић упознао је пољопривредне произвођаче са територије општине Пећинци и са субвенцијама у сточарству које су актуелне – за товне свиње, товна јунад и товну јагњад, а актуелне ЗП хибриде за предстојећу сетвену сезону представили су стручни сараднци из Института за кукуруз Земун поље.

Календар

Кликните на означено поље за детаље